Egyre keresettebbek Magyarországon a gyógy-, fűszer-, aroma- és ipari növények, gyűjtésük és termelésük éves szinten mintegy 8-10 milliárd forintot tesz ki – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Az ágazat 20-25 ezer ember foglalkoztatását biztosítja, egyben az idegenforgalom számára is kiemelkedő lehetőségeket nyújt. A gyógynövények elsődleges feldolgozását végző üzemekben körülbelül kétezer ember dolgozik. A gyógynövényteák, gyógytermékek és más gyógynövény-alapanyagú készítmények, például étrend-kiegészítők vagy fitokozmetikumok összforgalma éves szinten 40-50 milliárd forint körül mozog. A gyógynövény-feldolgozás másodlagos élelmiszeripari és gyógyászati célú piacán 50–100 vállalkozás működik.
Az ágazat nemzetgazdasági beágyazottsága e számokból jól látszik, ennek ellenére a begyűjtött vadon termő gyógynövény mennyisége folyamatosan csökken. Ennek egyik oka, hogy visszaesett a gyógynövénygyűjtők száma: míg korábban szezonálisan akár százezer ember is részt vett a gyűjtésben, ez mára pár tízezer főre redukálódott. Hiába változott meg a gyűjtés adminisztrációs és adópolitikai helyzete a vételi jegy bevezetésével, nem lett több gyűjtő a terepen. A legjobban az aktuális felvásárlási árak befolyásolják a gyűjtési kedvet, ám ezek az árak nem rugaszkodhatnak el a mindenkori világpiaci áraktól, márpedig a piac érzékeny, gyakran ciklikus és kiszámíthatatlan. Másrészt folyamatosan zsugorodik a gyűjtési céllal szabadon bejárható területek nagysága is.
Gyógy-, fűszer- és aromanövényeink termesztőterülete 2017-ben nagyjából 27 ezer hektárt ért el, ami csökkenő tendenciát mutat, köszönhetően a mák- és az olajtök-termőterületek visszaesésének. Emellett a kézimunkaerő-igényes ágazatban a munkaerő hiánya már a termesztésben is komoly gondokat okoz. A NAK szerint a gyűjtés és a termesztés terén is paradigmaváltásra van szükség: a megfelelő biológiai potenciálú vadon termő fajták termesztésbe vonása elengedhetetlen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.