Bogányi-zongorát adományozott a finn államnak a függetlenség kikiáltásának századik évfordulójára a magyar állam. Az ünnepélyes átadásra december elején került sor, a két állam házelnökeinek megbeszélését követően. – Finnország tiszteletet és elismerést vívott ki magának a nagyvilágban. A két ország viszonyában a zenének különösen kiemelt szerepe van, az ottani élénk érdeklődés nyomán a hetvenes–nyolcvanas években számos magyar zenész és zeneoktató telepedett le Finnországban – fogalmazott Kövér László az eseményen.
– Bogányi Gergely forradalmian új zongorát alkotott, amelyen minden korábbinál tisztábban, zengőbben szólalhatnak meg a zongorairodalom remekei. A hangszer megtestesíti azt is, ami lassan összeforrt Finnország nevével, a túlzásokat mellőző, letisztult, elegáns, újító formatervezést – méltatta a házelnök a különleges hangszert. Maria Lohela, a finn parlament elnöke szerint Bogányi Gergely egyedülálló hangszerével a szabadságot sikerült megfogalmazni, a zongora hangjain keresztül ezt élhetjük meg.
A hangszer megalkotója, Bogányi Gergely már négyévesen zongorázott, nem sokkal később zongoraversenyeket nyert, tízévesen pedig felvették a Zeneakadémia előképző „különleges tehetségek osztályába”. 1993-ban a finn zeneakadémia ösztöndíjasaként tizenkilenc évesen eljutott a tengerentúlra egy amerikai zeneművészeti egyetemre. Tanult a helsinki Sibelius Akadémián is.
A hangszert 2015 elején mutatták be a nagyközönségnek, csaknem egy évtizedes fejlesztőmunka eredményeként. Az egyedi formájú és felépítésű zongora kivitelezésében többek között Bolega Attila főkonstruktőr, Üveges Péter Attila főtervező-dizájner, valamint Cs. Nagy József zenetechnikus, intonációs szakember működött közre. Az erre a célra létrejött nógrádi Zengafons Kft. magántőkével indult, de jelentős forrásokat kapott az Új Széchenyi Tervből, a Magyar Nemzeti Banktól és az Emberi Erőforrások Minisztériumától is. A karbonkompozitból készült rezonáns (hangzófenék) ellenállóbb a környezet változó hatásaival szemben és tartósabb is, ami a modern hangszerek esetében elsődleges szempont. Az új anyag egyenletesebb hangzást és hangképet biztosít, ugyanakkor jelentősen megnövekedett lecsengési időt is, ami hozzájárul ahhoz, hogy a régi zongorák szép, barátságos hangzását idézve szólaljon meg.
Bár a Bogányi-zongorának kétségtelenül borsos ára van, a világ legdrágább zongoráihoz képest szinte elenyésző a 65 millió forintos összeg. Az OnlinePianist összeállítása szerint 1,9 millió dollárt (506 millió forint) ér a Steinway & Sons (RED) hangversenyzongorája, amelyet nem más, mint a U2 frontembere, Bono álmodott meg, a kivitelezés pedig Sir Jonathan Ive és Marc Newson tervezők munkája. A hangszert később egy New York-i jótékonysági aukción árverezték el.
Nincs se arany berakás, se egyéb drága díszítés a világ második legdrágább zongoráján. Az egyszerű, barna fából készült darab mégis aranyat ér, mivel maga a legendás John Lennon játszott rajta. A szintén Steinway modell 2,3 millió dollárt (612 millió forint) ér, és állítólag ezen a hangszeren komponálta a néhai Beatles-tag az Imagine-t. A zongorát 2000-ben az azóta szintén eltávozott George Michael vette meg a fenti összegért.
A világ legdrágább zongorája egy igazi különlegesség: a Heintzman kristályzongoráját a pekingi olimpiai játékok megnyitóján mutatták be 2008-ban, akkor csaknem egymilliárd ember hallgathatta élőben megszólalni. A kanadai zongorakészítő cég hangszere ezután egy árverésen talált gazdára rekordösszegért. Új tulajdonosa 3,2 millió dollárt (852 millió forintot) fizetett érte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.