Meghallgatása elején a ma megjelent GDP-adatokat ismertette Varga Mihály miniszterjelölt. A gazdaságpolitikai célok változatlanok, az eszközök folyamatosan változnak. A célrendszer eredményei az elmúlt években észlelhetővé váltak Varga Mihály szerint.
Továbbra is munkaalapú társadalmat építünk, továbbra is cél a teljes foglalkoztatottság
– mondta a miniszterjelölt. Ha egyes ígéretes beruházások meghiúsulása fenyeget amiatt, hogy az adott pozícióra nincs hazai jelentkező, akkor igenis pótolni kell a szükséges munkaerőt. A tárca évek óta ezért határozza meg a külföldi munkavállalók kvótáját. Jelenleg 60 ezer üres, bejelentett munkahely van a magyar gazdaságban – emlékeztetett. A külföldön munkát vállaló magyarok aránya az ENSZ számításai szerint 6,4 százalék, ezt érdemes összevetni Lengyelország 12,4, Románia 18,2 százalékos arányával. Globalizálódik a világ, aligha gondolható az, hogy a Nagy-Britanniában dolgozó 300 ezer német munkavállaló döntő része anyagi okokból ment volna a szigetországba dolgozni. A magyar munkaerőpiac stabilizálását, az egyes területen fellépő munkaerőhiány enyhítését segíthetik azok a programok is, amelyek például a szépkorúak munkába állását segítik.
Továbbra is arányos adórendszerre törekszünk, aki többet dolgozik, többet is visz haza. A kormány eddig is az adócsökkentés kormánya volt – hangsúlyozta a miniszterjelölt. A reálbér-növekedés jót tesz az embereknek, jót tesz a hazai kereskedelemnek és a gazdaságnak. A hazai kkv-k számára ma az a gond, hogy nem találnak megfelelő munkaerőt, vagy csak magasabb bér mellett, de látni kell, hogy a bérkonvergenciának is el kell indulnia – épp a magyar emberek érdekében.
Támogatni akarják a vállalkozni akarókat – egyre több eszközt tudnak meghirdetni és működtetni a vállalkozások életének fejlesztésére
– emlékeztetett Varga Mihály az Ybl tervre, az Ipar 4.0 programra, a nagyvállalati beruházási programra és a beszállítói programra.
Szerinte a programok, fejlesztések csak versenyképes társadalom mellett érhetik el a célokat. Magyarország versenytársai a tőkevonzásban, hatékonyságban a hozzánk hasonló régiós országok. A konvergenciaprogram szerint 2018-2022 között a versenyképesség terén minőségi javulásra van szükség. Bizonyos erőforrások – pl. munkaerő – már nem állnak rendelkezésre a korábbi mértékben, ezért a jövőben minőségi szempontok hangsúlyosabb érvényesítésére volna szükség.
A gazdaságépítés alapja a pénzügyi stabilitás, ehhez felelős költségvetésre, alacsony államháztartási hiányra és az államadósság további csökkentésére van szükség. Ehhez további eszközöket igyekeznek alkalmazni új ciklusban.
A Brüsszelnek megküldött konvergenciaprogram 2022-ig 4 százalékos éves gazdasági növekedésre épít. Ezt megalapozhatja a kedvező külső környezet – a világgazdaság a következő években 3-3,5 százalékkal bővülhet, ami exportoldalon erősítheti az ország gazdaságát. A miniszterjelölt szerint a belső motorok is egyre jobban beindulnak – a hátunk mögött hagyott negyedévben a szolgáltatószektor jelentette a húzóerőt. Az építőipar 19, ezen belül a lakásépítések 65 százalékkal tudtak bővülni – idézte ismét a statisztikákat Varga Mihály. A korábbi nemzetgazdasági a leendő pénzügyminiszter szerint a 6 éves bérmegállapodás 1 százalékot tett hozzá a gazdasági növekedéshez.
Varga szerint a közeljövő gazdasági növekedését segíthetik azok a beruházások, amelyek a már kiutalt 4400 milliárdnyi EU-pénzből indulhatnak meg. Ugyancsak a növekedést támasztják majd alá a nagyvállalati beruházási programból fakadó fejlesztések és a modern városok program 3400 milliárd forintnyi, jórészt a jövőben meginduló fejlesztések. Tovább folytatják az otthonteremtési programot is – ígérte Varga Mihály.
Ezzel kapcsolatban Varga elmondta, 1900 milliárdnyi beruházás valósult meg az országban.
A miniszterjelölt szerint a ciklus végére a hiánymentes költségvetés elérhető – 2016-ban ez közel volt, 1,6-1,7 százalék volt a hiány – ráadásul tavaly is elsődleges többlete volt a büdzsének.
A bérmegállapodás értelmében a kabinet 2,7 százalékos adóbevétel-csökkenéssel számol. Ennek ellenére a kabinet kitart az adórendszer vívmányai és a már bejelentett járulékcsökkentés mellett – a személyi jövedelemadó tekintetében dobogón, a társasági adóban pedig első helyen állunk az uniós versenyben. Ma már minden 4. vállalkozó a Kisvállalkozók Tételes Adója alapján adózik – jelezte Varga Mihály. Továbbra is gondolkodik a kormányzat, hogy az alapvető fogyasztási szükségletek esetében kedvezményes áfa-kulcsot vezessenek be. Az egykulcsos szja továbbra is cél, ám ennek eléréséről, a közelítésről mindig a költségvetés adott helyzetét elemezve lehet dönteni.
A lakásépítések számát fontos növelni, a meglévő állomány felújítását is támogatni kell – főleg a vidéki településeken. Egyelőre nem állt fel a kormány, így a miniszterjelölt arról beszélt, hogy jelenleg is több olyan javaslatot vizsgálnak, amelyek választ adnak az ágazat kérdéseire
– mondta a miniszterjelölt.
Az államadósságot 7 százalékkal, 73,5 százalékra sikerült csökkenteni, s ez a cél továbbra is. Az adósságszerkezet további javítását, a devizaarány csökkentését, a futamidő növelését tervezik. A ciklus végére el akarják érni a 60 százalék alatti mértéket.
Varga Mihály elmondta, a családi adókedvezmény címén eddig 1900 milliárd forint támogatást kaptak az adórendszeren keresztül a családok. A miniszterjelölt emlékeztetett: most kezdték meg a 2 gyermekes családok adókedvezménynek 20-ról 40 ezer forintra növelését.
Az adócsökkentések és -kedvezmények fenntartásának egyik fontos feltétele a gazdaságfehérítés további folytatása. Az online pénztárgépek és az ekáer bevezetése után az új vívmány a nyáron elindítandó az e-számla rendszer lesz. Az online pénztárgépet használók köre tovább bővül, hamarosan a kaszinók online bekötése is megtörténik – ígérte a miniszter.
Az egyre több adat nemcsak az ellenőrzést, hanem az adózói terhek csökkentését is segítheti – Varga Mihály emlékeztetett arra, hogy immár 5 millió magánszemély adózónak a NAV készíti el az e-bevallást, a terv az, hogy a ciklus végére már a vállalkozásoknak is el tudják készíteni a bevallás-tervezetet.
Varga Mihály szerint stabil bankrendszer segítheti a gazdaságot.
A Versenyképességi Tanács korábbi javaslatai már beépültek, most az átfogóbb, a munkaerőpiac és az oktatás területét érintő javaslatok megfogalmazása és a végrehajtása jöhet – mondta a miniszterjelölt, aki jelezte: a tanács munkáját továbbra is az ő minisztériuma irányítja majd.
Az euróbevezetésre vonatkozó kérdésre válaszolva Varga Mihály úgy fogalmazott: nem hajt a tatár, a jelek szerint hozzánk hasonlóan gondolkodnak a lengyelek és a csehek. Vajon a versenyképesség feltétele-e az euróbevezetés – tette fel a kérdést a miniszter, aki szerint Csehország példája azt mutatja, hogy nem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.