Szimbolikus jelentőségűnek tűnhet az, hogy az Egyesült Államok, Kanada, Franciaország, Brazília, Kolumbia és más latin-amerikai országok is elismerték Venezuela ideiglenes elnökének az ellenzéki Juan Guaidót. David Smilde, az amerikai Tulane Egyetem Venezuela-szakértője azonban kiemelte: gyakorlati hatása is lehet még ennek a politikai gesztusnak.
„Előfordulhat, hogy az USA-ban vagy más országokban bíróságok úgy határoznak, hogy Venezuela külföldi eszközeihez a Maduro-kormány helyett csak a Guaidó vezette ellenzéki többségű kongresszus férhet hozzá” – nyilatkozta a Financial Timesnak. Ugyanakkor az elemzők nem számítanak a gazdasági problémák gyors megoldására.
Nem lesz adósságátütemezés Venezuelában, csak a rezsim leváltása után, ez világos
– mondta Lee Buchheit, a Cleary Gottlieb szakértője a Reutersnek. Maduro leváltása pedig egyelőre a legkevésbé sem tekinthető biztosnak, sokan tartanak ugyanis attól, hogy Guaidót letartóztatják.
Az ellenzéki többségű parlament élén álló politikus szerdán nyilvánította magát államfőnek a közelmúltban beiktatott elnök, Nicolás Maduro elleni tüntetésen. Az Európai Tanács elnöke, Donald Tusk mellett Donald Trump amerikai elnök is arra buzdított minden kormányt, hogy
támogassák a venezuelai demokratikus törekvéseket, és Guaidóval tárgyaljanak, aki „Venezuela igazi vezetője, és visszaállíthatja az alkotmányos rendet” az országban.
Maduro azzal vádolta meg Trumpot, hogy puccsal szeretné őt eltávolítani a posztjáról, és kijelentette, Venezuela megszakít minden diplomáciai és politikai kapcsolatot az USA-val. Az amerikai diplomaták 72 órát kaptak arra, hogy elhagyják az országot, ám az Egyesült Államok kormánya leszögezte, nem fogadja el diplomatái kiutasítását. Trump emellett nem zárkózik el a katonai beavatkozástól sem. Oroszország – amely sokat fektetett Venezuela olajiparába – arra figyelmeztette Washingtont, hogy ezzel megsértenék a latin-amerikai állam szuverenitását. Oroszország mellett egyébként Kína és Törökország is a támogatásáról biztosította Madurót.
A venezuelai hadsereg egyelőre kiáll Maduro mellett, de szakértők szerint az álláspontjuk változhat. Moisés Naím korábbi kereskedelmi és ipari miniszter szerint a katonaság számottevő része elégedetlen az országban uralkodó állapotokkal.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.