Az Eseményhorizont Távcső (EHT) 2019. április 10-én lefotózott egy fekete lyukat. Ez a történelem első, valódi fotója a jelenségről, melyen egy fényes gyűrűalakzat előtt sötét folt látható.
Erről a fotóról van szó:
A felvétel a Szűz csillagképben lévő Messier 87-es óriásgalaxis közepén található fekete lyukat ábrázolja, amelynek tömege 6,5 milliárdszor akkora, mint a Napé. A képeken a fekete lyuk hatalmas gravitációja által több millió Celsius-fokra felmelegített gáz látható.
A méréseket olyan hullámhosszon végezték, amely az emberi szem számára nem látható, ezért a képhez a csillagászok adták hozzá a színeket. Élénk, meleg aranyat és narancsos színt használtak, mivel „fénye annyira forró” – mondta Dempsey.
A projekt 50-60 millió dollárba (14,3-17 milliárd forintba) került.
A tudományos világszenzációnak és fontos csillagászati mérföldkőnek számító eseményt az EHT weboldalán közvetítették, amelynek infrastruktúráját a magyar Cheppers fejlesztő cég üzemelteti.
A fekete lyuk a téridő olyan tartománya, ahonnan az erős gravitáció miatt semmi, még a fény sem tud távozni. A fekete lyuknak nincs belső szerkezete, kifelé pedig csak a tömege, töltése és perdülete nyilvánul meg.
A fekete lyukak nagyon kis térségben tömörülő, hihetetlenül nagy tömeget tartalmazó, rendkívül nagy sűrűségű kozmikus objektumok. Jelenlétük szélsőséges módon befolyásolja a környezetüket azáltal, hogy görbítik a téridőt, és extrém módon felforrósítják a beléjük hulló anyagokat. Létezésüket az általános relativitáselmélet támasztja alá, mostantól pedig már képes bizonyíték is van létezésükre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.