Már mintegy egymilliárd mobilfelhasználót ér el az Európai Unió műholdas navigációs rendszere (Galileo) – jelentette be hétfőn az Európai Bizottság. A tájékoztatás szerint várhatóan kedden éri el ezt a számot a rendszer mobiltelefonos felhasználói tábora.
A Galileo világszerte immáron egymilliárd mobilfelhasználó számára nyújt kiváló minőségű időmeghatározási és navigációs szolgáltatásokat. Mindezt egy ízig-vérig európai projekt tette lehetővé, amelynek célja, hogy az Európai GNSS Ügynökség (GSA) támogatására, elkötelezettségére építve a világ legprecízebb navigációs rendszerét alkossa meg
– közölte Elzbieta Bienkowska belső piacért felelős biztos.
Biztos vagyok benne, hogy az új uniós űrprogram keretében végzett tevékenységeknek és beruházásoknak köszönhetően folytatódni fog az európai űripar virágkora
– tette hozzá.
A műholdas navigációt lehetővé tévő okostelefonok gyártóinak 95 százaléka ma már Galileo-kompatibilis chipeket készít.
Az egymilliárdos küszöböt a világszerte eladott mobiltelefonok mennyisége alapján számították ki, a Galileo-felhasználók száma azonban a valóságban nagyobb ennél. Így például Európában valamennyi új személyautó olyan rendszerrel van felszerelve, amely a Galileo segítségével továbbítja a jármű koordinátáit a segélyhívó szolgálatoknak.
A Galileo még mindig a tesztelés fázisában van, miután hosszú késések után 2016-ban indította el kezdeti szolgáltatásait a közigazgatási szervek, a vállalkozások és a lakosság számára.
Eddig huszonhat műholdat lőttek fel, a tervek szerint még négyre van szükség ahhoz, hogy a rendszer teljes kapacitással üzemelhessen.
A Galileo-programot az 1990-es évek közepén indította el az EU és az Európai Űrügynökség azzal a céllal, hogy függetlenítsék Európát az amerikai GPS-rendszertől, amelynek szabadon elérhető szolgáltatásait az üzemeltető nemzetközi konfliktus esetén blokkolhatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.