BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem Trump kapta az idei Nobel-békedíjat

Ahmed Abij etióp miniszterelnöknek ítélték oda a díjat, az Eritreával elért békekötés érdekében tett erőfeszítéseiért.

Abij Ahmed Ali etióp miniszterelnöknek ítélték oda az idei Nobel-békedíjat az Eritreával elért békekötés érdekében tett erőfeszítéseiért – jelentették be pénteken Oslóban. Etiópia és Eritrea 1998 és 2000 között vívott határháborút egymással, és a hosszú évekig tartó ellenséges viszony után 2018 júliusában állították helyre a két ország közötti kapcsolatokat.

Berit Reiss-Andersen, a norvég Nobel-bizottság elnöke az oslói Nobel Intézetben 2019. október 11-én bejelenti, hogy Ahmed Abij etióp miniszterelnöknek ítélték oda az idei Nobel-békedíjat. MTI/EPA/NTB/Stian Lysberg Solum

Abij Ahmed Ali azzal érdemelte ki az idei Nobel-békedíjat, hogy meghatározó szerepet töltött be az Etiópia és Eritrea közötti határvita megoldásában – állt a díjat odaítélő norvég bizottság indoklásában. Egész Etiópia nagy büszkeséggel fogadta, hogy az ország miniszterelnökének, Abij Ahmed Alinak ítélték oda az idei Nobel-békedíjat – reagált pénteken az etióp kormányfői hivatal a díjról határozó norvég bizottság bejelentésére.

Egész nemzetünk nagyon büszke – írta a hivatal Twitter-oldalán. Közleményükben kiemelték: a Nobel-békedíj elismerése mindannak a munkának, amelyet az etióp miniszterelnök végzett az egységesség, az együttműködés és az együttélés érdekében.

Trumpot is felterjesztették

A washingtoni kormány kérésére jelölte Nobel-békedíjra Donald Trump amerikai elnököt Abe Sindzó japán miniszterelnök tavaly ősszel. Mint Trump elárulta, a párbeszéd megkezdéséért és a feszültségek csillapításáért Észak-Koreával. Az amerikai államfő beszámolója szerint a japán kormányfő átadta neki annak az ajánlólevélnek a másolatát, amelyet elküldött a Nobel-bizottsághoz. Trump a dokumentumot „a legszebb ötoldalas levélnek” nevezte.

A tokiói külügyminisztérium nem kívánta kommentálni Trump bejelentését.

A Nobel-békedíjat a norvégiai Nobel-bizottság ítéli oda évente. A testület honlapja szerint 304 embert jelöltek a 2019-es díjra. A korábbi amerikai elnökök közül Barack Obama és Jimmy Carter nyerte el a kitüntetést. A Nobel-békedíj az egyik legtekintélyesebb nemzetközi kitüntetésnek számít. A díjat – a többi Nobel-díjjal együtt – Alfred Nobel svéd kémikus, a dinamit feltalálója alapította.

Nobel akarata értelmében a békedíjat az a személy kapja, aki az elmúlt év során a legtöbbet tette a nemzetek közötti testvériségért, a nemzetközi békéért.

A Nobel Alapítvány honlapja szerint bárki ajánlását elfogadják, aki eleget tesz a feltételeknek. A jelenleg érvényes kritériumok szerint az országok vezetői jelölést nyújthatnak be. Az alapítvány szabályzata úgy rendelkezik, hogy ötven évig nem lehet nyilvánosságra hozni a díjat el nem nyerő jelöltek nevét.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.