Az iskolaérettség, a tankötelezettség kezdetének megállapítására vonatkozó új eljárásrend bevezetésének elhalasztását kérte a szaktárcától Kozma Ákos, az alapvető jogok biztosa. Az ombudsman szerint kérdéses, hogy a rendelkezés bevezetéséhez szükséges feltételek minden érintett szervnél fennállnak-e, ezért a jelenlegi helyzet a jogbiztonság követelményével és a gyermek jogaival összefüggő visszásság, jogsérelem bekövetkezését valószínűsítheti.
Az ombudsman a kezdeményezéséről internetes oldalán, a www.ajbh.hu-n számolt be.
A közlemény szerint az alapjogi biztos a hozzá érkező számos panaszbeadvány alapján
vizsgálatot indított a köznevelési törvény 2020. január 1-től bevezetni tervezett új szabályozásával kapcsolatban.
Az új szabályozás szerint
a gyermek abban az évben válik tankötelessé, amelyben augusztus 31-ig betölti a hatodik életévét.
A szülő kérelmére ugyanakkor – ha az erre feljogosított szerv engedélyezi – a gyermek még egy évig óvodai nevelésben vehet részt.
Az új eljárásrend értelmében a szülők ezt a kérelmet az adott évben, január 15-ig nyújthatják be a felmentésről döntő központi szervhez, az Oktatási Hivatalhoz – idézték fel.
A végrehajtást biztosító rendeletet november végén hirdették ki, ezért az ombudsman szerint bizonytalanságokat eredményezhet ebben, a családok életére jelentősen kiható kérdésben az új szabályozás alkalmazása 2020. január 1-től.
A biztos ezért
azt kérte a szaktárcától, hogy fontolja meg az iskolaérettség megállapítására vonatkozó új szabályozás elhalasztását.
Az ombudsman szerint az előírásokat csak olyan időponttól lehet bevezetni, amikor azokat minden érintett megismerhette és a jogalkalmazás is felkészülhetett rá. A halasztással elérhető lenne, hogy a megalapozott döntéshez, a tanulók tényleges iskolaérettségének megállapításához szükséges feltételrendszer teljeskörűen rendelkezésre álljon – foglalt állást Kozma Ákos.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.