Tavaly tavasszal is jelentős mínuszokat okoztak a korlátozások a nyelviskoláknak, akik ismét át kell hogy álljanak online oktatásra. Azonban a nyelvtanulók egy része nem szándékozik digitális tanfolyamra járni, és inkább kivárják a hagyományos órák visszatérését – írja az Eduline.
A második és harmadik hullám érkezését felkészülten várták a nyelvi képzők, de súlyos veszteségek érték az intézményeket.
Az iskolák 40-50 százaléka csökkenteni kényszerült a foglalkoztatottak létszámát, és az óraadó nyelvtanárok is kevesebb órára számíthattak. Több nyelvi képző a véges anyagi tartalékát éli fel – írta a Nyelviskolák Szakmai Egyesülete
Ugyanakkor a tavasz fontos időszak a nyelvoktatásban, a felsőoktatási felvételire készülők és a diplomaszerzés előtt állók közül sokan ezekben a hónapokban készülnek fel a májusi-júniusi nyelvvizsgákra – a vírus már a tavalyi szezont is keresztülhúzta, a harmadik hullám miatt elrendelt szigorúbb szabályok miatt idén pedig újra be kellett zárniuk a nyelviskoláknak, március 8-a óta kizárólag online órákat tarthatnak.
A március 4-i bejelentést követően több nyelviskola szinte azonnal figyelmeztette az érdeklődőket:
a következő hetekben csak online órák lesznek, online lehet majd beiratkozni a kurzusokra és különböző ügyeket intézni.
Az Eduline kérdésére az egyik budapesti nyelviskola azt válaszolta, a járványügyi intézkedések miatt náluk sem indulnak hagyományos nyelvi kurzusok, a futó csoportok is online oktatási formára tértek át. A legtöbb csoportnak nem volt ezzel problémája, de van olyan csoportjuk, amely a tanfolyam átmeneti szüneteltetését kérte, mert nem szeretnének online tanulni.
Emiatt a nyelviskolák beiratkozóinak száma az ötödére csökkent, a túlélésért küzdünk
– mondta a nyelviskolai vezetője.
Bár az online nyelvtanulás a jelenlegi helyzetben ideális elfoglaltságnak tűnik, az emberek nem nagyon élnek ezzel a lehetőséggel, mert vagy anyagi problémáik vannak, vagy mert már elegük van az online világból, személyes emberi kapcsolatokra vágynak – fejtette ki a nyelviskolai vezetője.
Március 22-ig az Oktatási Hivatal állásfoglalása alapján hagyományos, személyes nyelvvizsgát sem lehet tartani, kizárólag online nyelvvizsgákat szervezhetnek a vizsgaközpontok.
A járvány első hulláma alatt átmeneti intézkedésként biztosította az Innovációs és Technológiai Minisztérium az online nyelvvizsgaszerzést, szeptember óta bárki vizsgázhat ilyen formában, jelenleg erre hat nyelvvizsgaközpontban van lehetőség.
Rozgonyi Zoltán, a Nyelvtudásért Egyesület elnöke azonban korábban azt mondta Eduline-nak,
a nyelviskolák tapasztalatai szerint az online vizsgát választók száma nem kiugróan magas.
A szakember szerint egy nagyobb központ átlagos vizsganapján például 1500-an hagyományosan vizsgáztak különböző helyszíneken, és csupán 200-250-an választották az online lehetőséget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.