BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Saját törvényeit is megszegte a ciprusi kormány

Az ország befektetésért cserébe kínált Európai Uniós útlevelet, ám sokan így is jogtalanul jutottak a papírhoz.

A hivatalos vizsgálat szerint a kiadott 6779 kedvezményezettnek 53 százaléka úgy kapott útlevelet, hogy nem lett volna rá jogosult – írja a Reuters.

A séma szerint 2 millió eurós ingatlanbefektetés illetve kétszer 100 ezer eurós adomány kellett az útlevél megszerzéséhez,

ám sokan a családtagjaik részére is kértek ez alapján útlevelet, pedig ők nem lettek volna erre jogosultak. Az aranyútlevél program fő kedvezményezettjei oroszok voltak.

Ciprus a programot 2020 végén zárta le, miután fény derült arra, hogy nem csak befektetők de bűnözők is éltek a lehetőséggel. A Reuters hírügynökség 2019 októberében beszámolt róla, hogy Hun Sen kambodzsai miniszterelnök bizalmasai és családtagjai is ciprusi útlevélhez jutottak. Az al-Dzsazíra 2020 augusztusában arról tájékoztatott, hogy

legalább 60 ember jelenthet biztonsági kockázatot, akik 2017 és 2019 között nyertek állampolgárságot Cipruson.

Fotó: Amir Makar / AFP

A jelentés egy áprilisban nyilvánosságot látott változata szerint gyakori volt, hogy

ugyanazt az ingatlant sorozatban használták a letelepedni vágyók,

miután az állampolgárság kiadásra került, noha a hivatalos szabályok szerint a befektetést csak 5 év után lehetett volna 500 ezer euróig mérsékelni.

A program keretében 9,7 milliárd euró áramlott a szigetországba Nikosz Anasztasziadisz elnök szerint 2013 és 2020 között.

Az Európai Bizottság biztonsági kockázatokra hivatkozva kötelezettségszegési eljárás indítását is fontolgatta Ciprus ellen az ügyben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.