Első romániai városként, Cannes-nal és Gdańskkal egy időben Kolozsvár is megkapta a City of Film címet – számolt be róla a Filmtett erdélyi filmes portál.
A szervezet tegnapi közlése szerint az UNESCO az idén 49 várost vett fel Creative Cities nevű listájára, ezek közül mindössze a fenti három „a film városa”.
Az UNESCO 2002 óta listázza a „kreatív városokat”; mostanig több mint 80 ország közel 300 települése kapta meg ezt a címet, ezen belül City of Film lett 21 város Japántól Dél-Amerikáig.
A hálózat célja a párbeszéd fellendítése és partneri kapcsolatok megteremtése.
Az egykor „erdélyi Hollywoodként” emlegetett Kolozsvár filmtörténete a 20. század elején kezdődött, amikor Janovics Jenő filmgyáraiban több tucat némafilm készült.
A listára való felvételt a 20 éve itt megszervezett Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) kezdeményezte, amely évtizedek után „visszahelyezte a várost a nemzetközi filmes térképre” – fogalmaz a fesztivál kedd reggeli sajtóközleménye.
Kolozsvár az egyetlen olyan város a Romániában, ahol több hagyományos mozi is működik, ráadásul három különböző egyetemen – a Babeș-Bolyain, a Sapientián és a Képzőművészeti és Formatervezési Egyetemen – is zajlik filmes oktatás.
Az első nagyszabású kolozsvári kulturális eseményként megnyitotta az utat más nagyobb projektek előtt, gyerekek és fiatalok generációira hatott, gondolkodásmódot alakított, löketet adott a turizmusnak és a helyi vállalkozásoknak, felfedezte a város bizonyos szegleteit, amelyek ma már szimbolikus jelentőséggel bírnak
– ismertette Tudor Giurgiu fesztiváligazgató, aki egyúttal örömét fejezte ki, amiért a TIFF brandje s az általa a város életére gyakorolt hatás ilyen visszajelzést kapott.
A TIFF erős hatást gyakorolt a város kulturális arculatára, működése új egyetemi filmszakok megjelenését is eredményezte. Kolozsvár kétségtelenül a film városa
– teszi hozzá Giurgiu.
A közlemény szerint a TIFF bízik abban, hogy Kolozsvárnak van ereje újjáéleszteni a janovicsi hagyatékot, hosszú távon, hazai és külföldi produkciókat is bevonzó, jelentős filmgyártó központtá tenni a várost, és ennek egyik eszköze lenne az első romániai regionális filmalap létrehozása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.