Már közel 1,5 milliárd forint pályázati forrást nyert el 2016 óta az a célsejtspecifikus, tumorellenes hatóanyag fejlesztésével kapcsolatos kutatási projekt, amely az ELTE és az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Természettudományi Kutatóközpontjának (ELTE TTK) együttműködésében zajlik, a projektet Mező Gábor vezeti.
Magyarországon a szív-és érrendszeri megbetegedések után daganatban halnak meg a legtöbben. Évente több mint 33 ezren halálok köthető rákhoz. A daganat miatti halálesetek 40 százaléka a 65 év alattiakat érinti, ebben a korosztályban ez a vezető halálok - mondta Mező Gábor, az ELTE TTK Kémiai Intézet Peptidkémiai kutatócsoportjának vezetője egy háttérbeszélgetésen. A szakember kiemelte, Magyarországon a daganatos megbetegedések száma folyamatosan nő, az elmúlt 30 évben 30 százalékkal több rosszindulatú tumort regisztráltak, miközben Európa más országaiban jellemzően csökken a betegek száma.
Mező Gábor a projekttel kapcsolatban elmondta: a hatfős kutatócsoportnak sikerült egy liposzómába csomagolt hatóanyagot kifejleszteni, ami jelenleg szabadalmaztatás alatt áll.
A hatóanyag, a rákos betegnél meggátolja a daganatok növekedését.
A VG-nek válaszolva elmondta, a kutatásuk jelenleg úgynevezett preklinikai fázisban van, állatokon kísérleteznek.
Kiemelte: számos kemoterápiás szert alkalmaznak a rákos megbetegedések gyógyítására: a gyógyszerek azonban nemcsak a tumorsejtekre, hanem az egészséges sejtekre is hatnak, vannak terápiák melyek magas toxicitással és jelentős mellékhatásokkal járnak.
Ez az eljárás azon alapul, hogy a gyógykezelés során olyan gyógyszereket alkalmaznak, amelyek nagy specifitással csak a tumorsejteket ismerik fel.
Az ilyen gyógyszermolekulák általában három összetevőből állnak; a tumorellenes hatóanyagból, egy irányító komponensből, amely a tumorsejtek szelektív felismerésért felel, és az ezeket összekapcsoló egységből, amely megfelelő körülmények között elhasad, így a szabad hatóanyag kifejtheti hatását. Mivel sokféle tumortípus ellen kell megfelelően specifikus gyógyszert készíteni, a három alkotóelem számos kombinációjára lehet szükség.
A kutatócsoport által fejlesztett tumorellenes hatóanyag jó hatékonysággal pusztítja el a tumorsejteket, és jelentősen növeli a túlélés esélyét. Az állatkísérletek során nem mutatkoztak jelentős mellékhatások, a hatóanyag más kemoterápiás szerekre rezisztens tumorokban is produktívnak bizonyult.
A projektbemutató előadásában elmondta, a kísérleti egerek a kezelések után még 700 napig éltek, nem újult ki a tumor a szervezetükben és természetes halált haltak, az kisállatok általában is két évig élnek.
A kutatócsoport, ha megkapja a vegyületre a szabadalmat, védettségek, akkor hazai esetleg külföldi partnereket keresnek a gyógyszerfejlesztés tovább klinikai kutatási fázisaihoz, ennek a költségét már valószínűleg pályázati és egyetemi forrásokból nem tudják finanszírozni - tette hozzá Mező Gábor.
Az ELTE berkeiben zajló rákgyógyszerfejlesztések pénzügyi, finanszírozási szempontból az egyik legnagyobb projektnek számítanak
– mondta Magyar Dániel, az ELTE Innovációs Központ vezetője a VG-nek.
Hozzátette: perspektivitásában is a top potenciális innovációk közé tartozik. A preklinikai vizsgálatok lezárulta után a humán vizsgálatoknak nagyon szigorú a protokollja, ezek a klinikai vizsgálatok néhány száz millió forinttól több milliárd forintig is terjedhetnek - tette hozzá Magyar Dániel.
Kutatócsoportok támogatása2022. július 1. és 2027. június 30. közötti támogatási időszakban 95 tudományos műhely kezdheti meg ötéves működését az ELKH Titkársága támogatásával. Az ELTE-ről 18 pályázatot választottak a bírálók: kilenc új csoport alakulhat, és a már működő kutatócsoportok közül is kilenc nyert ismét támogatást. A kutatócsoportok évente összesen több mint 570 millió forint támogatást kapnak. 2022-ben a Mező Gábor által vezetett kutatócsoport is újabb 49 millió forint támogatást kapott.
|
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.