Vajon ez a jelentéktelen falu, vagy ez a körülbelül Csongrád megye területének megfelelő, hosszan a moldáviai határ délkeleti oldalán végigfutó keskeny csík, a „PMR”, ez az el nem ismert „szökevény”-állam (breakaway state) lehet majd a következő napok, hetek, hónapok ukrajnai háborús összecsapásainak a kulcsa?
Nincs kizárva. Moszkvai körökben emlegetik a „harmadik frontot”. Az első kettő a Donbasz és délen a Herszon – Nyikolajev – Zaporizzsja háromszög. Lehetséges, hogy Kobaszna lőszerraktáraiban a háború mai szakaszában az orosz erők számára nagy fontosságú tüzérségi lőszerek, gránátok, töltetek vannak. Ám a PMR-re alapozható „harmadik frontnak” van egy nagy hátránya: a bezártság, elszigeteltség. Két, vele szemben ellenséges, a nyugati államközösségbe törekvő állam, keleten Ukrajna, Nyugaton Moldávia fogja közre.
Ugyanakkor a „PMR” mindössze 100 kilométerre fekszik Odesszától, az ukrán tengerpart kulcsvárosától, amellyel közút és vasút köti össze. És mint egy Szovjetunió-skanzen, szilárdan Oroszország-párti, őrzi azt a szovjet értékrendet, amely manapság egyre inkább áthatja a moszkvai vezetést.
Egyes ultranacionalista körökben felemlegetik a náci megszállás, a Wehrmacht és az RSHA/Gestapo által irányított, 1941-1944-között létezett „Nagy-Transznisztriát”, amely területileg valamivel nagyobb volt a mai Moldáviánál és a két nagy ukrán folyó (a Dnyeszter és a Dnyeper) közti területet fogta át.
Legalább egy ezrednyi jól felszerelt és kiképzett oroszországi békefenntartó-státusú katona állomásozik a „PMR” területén. Korábbi, 1992-es nemzetközileg (Románia, Franciaország és Németország által) szavatolt megállapodások alapján a „PMR” bizonyos utánpótlási-kereskedelmi utakat tarthat fenn mind kelet felé, Ukrajnán keresztül, mind pedig nyugatra, Moldávián keresztül. A gazdaságilag-katonailag gyenge Moldávia – amely éppen a napokban fordult a Gazpromhoz hitelben való gázszállításokért - vélhetően megtűri a „PMR” bizonyos tranzit-tevékenységeit. Az Ukrajna felé való kiút természetesen zárva van. A „PMR”-ből már áprilisban jelentettek titokzatos robbantásokat, amelyekkel ukrán ügynököket gyanúsítottak.
Csak az Oroszországi Föderáció (OF) hadserege tudja, mi mindent őriznek ott
– nyilván nem véletlen, hogy három éve, amikor Szergej Sojgu oroszországi védelmi miniszter moldáviai látogatásán javasolta: vigyék el, vagy számolják fel a kobasznai lőszerraktár-komplexumot. A moldáviaiak akkor nemet mondtak rá és Ukrajna sem mutatott érdeklődést az OF-javaslat iránt.
Ma már a „PMR” fontos kártya, akár aduász is lehet az Ukrajna déli, fekete-tengerparti térségei elfoglalására törekvő moszkvai vezetés kezében.
A „PMR” voltaképpen a Mihail Gorbacsov, az utolsó, nemrég elhunyt szovjet párt- és államvezető politikájának, a Szovjetunió 1990-1991-es széthullásának a terméke. A Moldovai SzSzR ki akart szakadni a Szovjetunióból és egyesülni Romániával. Ám volt egy lakosságrész, amely ezt ellenezte (főleg a Romániával való integrációtól tartottak). Ezek az emberek áthúzódtak a Dnyeszter folyó keleti (bal) partjára, egy csaknem 300 kilométer hosszú, 15 – 35 kilométer széles csíkra és amely valóságos „Szovjetunió-skanzenné” vált létezése három évtizede alatt. Mára már nem alapvetően etnikai, hanem ideológiai meggyőződés alapján él ott a mintegy félmilliós lakosság, amelyben a három, durván egyenlő nagyságú legnagyobb csoport, az orosz, az ukrán és a moldáviai mintegy kétharmadot tesz ki. Vörös-zöld-vörös zászlóján ott a sarló-kalapácsos ötágú csillag. Államformája az „elnöki köztársaság”, azaz mindenben az elnök dönt. Évtizedek óta a nemzetközi közösség próbálkozik a megoldással – egyelőre sikertelenül. Az Ukrajna elleni orosz támadás miatt leállt a vontatott diplomáciai folyamat, az 5+2 formátumú tárgyalássorozat is. Ebben valamennyi oldal részt vett: az öt közvetlenül érdekelt, Moldávia, Transznisztria, az EBESZ (Európai Biztonság és Együttműködés Szervezete – angolul OSCE), az OF, Ukrajna, valamint a +2 megfigyelői státusú EU és az USA. A cél: rendezni a nyitott kérdéseket, Tiraszpol státusát, Transznisztriának valamiféle különállás, autonómia biztosításával a Moldáviai Köztársaság szuverenitása tiszteletben tartása alapján.
Egészen a február 24-én Ukrajna ellen indított támadásig repülőjáratok kötötték össze az anyaországgal Tiraszpolt, a fővárossá kinevezett kelet-moldáviai, Szeged nagyságú várost. Most ezek a repülőjáratok tudomásunk szerint leálltak. Mind Ukrajna, mind pedig a vele hasonlóan EU-tagjelölt státust szerzett – és semlegességéhez szigorúan ragaszkodó - Moldávia is lezárta légterét a Moszkvával nagyon szorosan együttműködő, de facto az OF részének tekintett Transznisztria polgári és katonai szállítógépei előtt.
Moszkva a minap Szergej Lavrov külügyminiszter útján komoly figyelmeztetést küldött Moldávia vezetésének, amely az OF felfogása szerint nem akar közvetlen párbeszédet Transznisztriával, mert Kisinyov a kérdés „nem diplomáciai” megoldásában reménykedik. „Mindenkinek tisztában kell lennie, hogy (Transznisztriában) ott vannak a békefenntartónk, a katonáink, akik Európa legnagyobb lőszerraktárát őrzik Kobasznéban… Bármilyen, a katonáink biztonságát veszélyeztető lépést úgy tekintünk, mint az Oroszországi Föderáció elleni támadást” – mondotta.
Magyarán: szikrázva ég a gyújtózsinór, kirobbanthatva egy újabb tűzfészket, amely a NATO-tag Romániát – és a Tiraszpoltól légvonalban alig 450 kilométerre lévő, 2016 óta működő román-amerikai rakétaelhárító rendszert (Deveseluban) is veszélyeztetheti. Deveselu Aegis-Ashore rendszere egyébként a keletről (Észak-Koreából, Irán felől) várható ballisztikus rakéták ellen Magyarországot is védi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.