Személyesen Vlagyimir Putyinnal beszélve kritizálta az Ukrajnában harcoló reguláris hadsereget az orosz elnök két szövetségese titkosszolgálati források szerint. A Wagner csoportot megalapító Jevgenyij Prigozsin, illetve a csecsen hadúr Ramzan Kadirov egyaránt lesújtó véleményt hangoztatott az orosz hadseregről és a háború alakulásáról az elnökkel folytatott beszélgetéseken.
Noha egyikük sem része a hivatalos orosz hadseregnek, mind a ketten fontos szövetségesei Putyinnak, és az általuk vezetett csapatok az invázióban is jelentős szerepet játszottak, különösen a rendkívül gyengén teljesítő, súlyos veszteségeket szenvedő, logisztikai nehézségek által gyötört hivatásos hadsereggel összehasonlítva, melynek veszteségeit az orosz elnök az egyelőre szintén balul elsült részleges mozgósítással kívánja pótolni.
Az eredetileg a The Washington Postban megjelent értesüléseket a Vice-nak két brüsszeli NATO-tisztviselő is megerősítette, hozzátéve, hogy
Prigozsin a hadsereg vezetésének kritizálásával saját befolyását szeretné növelni.
A lap forrása szerint az alárendeltjeit egymással szívesen versenyeztető Putyin azzal nem számolhatott, hogy míg ez működhet egy Oroszországhoz hasonló maffiaállam vezetésében, a frontvonalon már kevésbé pozitívak az eredményei.
Az orosz hadsereg óriási veszteségeket szenvedett mind élőerőben, mind felszerelésben és fegyverzetben a Kijev elleni támadás során, amit tovább rontott az északi front szeptemberi összeomlása, és úgy tűnik, hamarosan a háború elején elfoglalt Herszon is – a legnagyobb város, melyet a februári inváziót követően az orosz csapatok el tudtak foglalni – hamarosan ismét ukrán ellenőrzés alá kerülhet.
A hivatásos állományban jelentős veszteségeket elkönyvelő orosz hadsereg ütőképességét a frissen mozgósított katonák aligha állítják vissza, ám a többi között börtönökben toborzó Wagner képes jobb teljesítményt nyújtani. Azonban
a zsoldossereg relatív sikerei is véráldozatot követelnek, s a szabadság ígéretével frontra csábított rabok közül kevesen érik meg a háború végét.
A NATO tisztviselői ráadásul úgy látják, hogy Prigozsin gyakran katonai szempontból csekély jelentőségű, ám jól kommunikálható műveletekbe hajszolja embereit, remélve, hogy ezzel képes olyan hatást gyakorolni Putyinra, amely növeli a befolyását. A Wagner-főnök az elnökkel beszélve Szergej Sojgu hadügyminiszterrel szemben is éles kritikákat fogalmazott meg.
Kadirov ennél némiképp óvatosabb, ám ő is igyekszik a hatalmát növelni, és elérni, hogy a háború után Csecsenföld uralásán túli feladatokat is kapjon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.