Január és szeptember között mindössze 599 636 gyerek született a 125,7 millió lakosú Japánban, 4,9 százalékkal kevesebb a tavalyinál, ami azt sugallja, hogy 2022-ben alul fogják múlni a tavalyi negatív rekordot is, amikor 811 ezer születést jegyeztek fel. A kormányszóvivő szerint kritikus a helyzet, és a kabinet átfogó intézkedéseket ígért a házasságkötések és a gyerekvállalás bátorítására.
Japán ugyan a világ harmadik legnagyobb gazdasága az Egyesült Államok és Kína mögött, de a megélhetési költségek igen magasak, a bérek pedig lassan emelkednek – emlékeztetett tudósításában az AP. A kormány eddig is tett erőfeszítéseket, hogy erősítse a gyermekvállalási kedvet, terhességi, szülési és a gyermekgondozás támogatást is nyújt, de eddig csak korlátozott hatást ért el.
Sok fiatalt ugyanis elrettentenek a házasságtól és a családalapítástól a sanyarú munkahelyi kilátások, a nehézkes ingázás és a vállalati kultúra, amely nem összeegyeztethető azzal, hogy mindkét szülő dolgozik.
A születések száma 1973 óta csökken; akkor 2,1 millió újszülöttel csúcsot döntött. 2040-ben viszont az előrejelzések szerint már csak 740 ezer gyerek születik majd az országban. A népességszám is esett az elmúlt 14 évben, 2060-ra várhatóan 86,7 ember él majd csak Japánban. A csökkenő és öregedő népesség súlyos gazdasági és nemzetbiztonsági probléma, az utóbbi azért különösen veszélyes, mert Japán az utóbbi időben folyamatosan erősíti hadseregét, hogy szembeszálljon Kína egyre magabiztosabb területi törekvéseivel.
A 75 évesnél idősebbek aránya idén szeptemberben elérte a teljes népesség 15 százalékát, ami 19,37 millió főt jelent. A 65 év felettiek 36,27 millióan vannak, ők teszik ki a lakosság 29,1 százalékát – a Japan Times tudósítása szerint ez szintén rekord. Ezzel Japán áll az első helyen a világon, Olaszország a második, ahol a lakosság 24,1 százaléka 65 év feletti, míg Finnország a harmadik 23,3 százalékkal. Nyolcvanévesnél idősebb a japán lakosság 9,9 százaléka, és mintegy 2,1 százalékot tesz ki a kilencvenes éveikben járók aránya.
Japánban 15,74 millió idős férfi él, a férfilakosság 26 százaléka. A nők esetében ez a szám 20,53 millió és 32 százalék. Az idősek aránya a társadalomban minden évben nő 1950 óta, és az előrejelzések szerint 2040-re eléri a 35,3 százalékot, amikor az úgynevezett második baby boomer generáció – vagyis a második világháború után születettek gyerekei – elérik a 65 éves kort.
A népesség elöregedése annak ellenér gazdasági probléma, hogy egyre többen dolgoznak tovább a nyugdíjaskor elérése után is, tavaly például több mint kilencmillióan. Az idén a 65 és 69 évesek többsége – 50,3 százaléka – dolgozott, ők teszik ki a munkaerő 13,5 százalékát, ami rekordnak számít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.