Grant Shapps brit gazdasági miniszter kedden sztrájkellenes törvényjavaslatot terjesztett a parlament alsóháza elé, amellyel a kormány a minimumra csökkentené a munkabeszüntetésből eredő gazdasági zavarokat. A javaslat ellen a Munkáspárt és a szakszervezetek is keményen tiltakoznak – írta a Bloomberg.
A törvényjavaslat értelmében a sztrájknapokon minimális szolgáltatási szintet írnának elő a tűzoltóság, a mentőszolgálat és a vasút számára, az alapvető létszám meghatározását pedig a kormány végezné.
Soha nem vonnánk meg az emberektől a sztrájkjogot, de amikor sztrájk van, az élet és a testi épség az első, és erre vonatkozóan biztonsági normákat kell bevezetni
– mondta Shapps a GB Newsnak.
A miniszter által javasolt jogszabály a teljes egészségügyre és tömegközlekedésre, az oktatásra, a nukleáris energiára és a határvédelemre is kiterjed, de ezekben az ágazatokban a minimális szolgáltatási szint önkéntes megállapodás alapján érvényesül.
Mivel a tanárok és az orvosok is azzal fenyegetőztek, hogy csatlakoznak a sztrájksorozathoz, a kormány tárgyalóasztalhoz ült a szakszervezetekkel, azonban a megbeszéléseken nem sikerült megakadályozni a tervezett munkabeszüntetéseket. Az egészségügyi dolgozók bérkövetelésével szemben azonban enyhült a kormányzati ellenállás, és Steve Barclay miniszter közölte, hogy nyitott a fizetésemelések előrehozására.
A törvényjavaslat legerősebb és egyben legtöbbet kritizált pontja lehetővé tenné a munkáltatók számára, hogy az alapvető ágazatokban
kirúgják a sztrájkoló munkavállalókat, és bepereljék a szakszervezeteket, ha nem nyújtanak minimális szolgáltatási szintet – azt a szintet, amelyet a kormány határozhat meg a munkabeszüntetések előtt.
Rishi Sunak miniszterelnök kormánya keményen lép fel a munkavállalók ellen, és megpróbálja korlátozni a sztrájkjogukat, miután az országon történelmi sztrájkhullám csapott át. Eddig az egészségügy mellett a postaszolgálat, a reptéri határrendészet, a vasutasok, a buszsofőrök és a köztisztviselők sztrájkoltak, akikhez hamarosan a tanárok is csatlakozni fognak. Ez gyakorlatilag behúzta a féket a brit gazdaságban, és az ünnepek alatt hatalmas kimaradásokat okozott.
A jogszabály a szakszervezetek és a Munkáspárt (LP) részéről valószínűleg kemény ellenállásába fog ütközni. Az LP vezetője, Keir Starmer megfogadta, hogy hatályon kívül helyezi, ha lehetősége lesz rá. A szakszervezetek kongresszusa (TUC) kedden felszólította a törvényhozókat, hogy utasítsák el a szerintük „könnyű kirúgást” elősegítő javaslatot.
Legyünk egyértelműek: ha elfogadják, ez a törvényjavaslat meghosszabbítja a vitákat és megmérgezi az ipari kapcsolatokat – ami gyakoribb sztrájkokhoz vezet. Ez a jogszabály azt jelentené, hogy amikor a munkavállalók közösen sztrájkra szavaznak, akkor munkára kényszeríthetik és kirúghatják őket, ha nem tesznek eleget a követelésnek. Ez nem demokratikus, nem működőképes, és szinte biztosan törvénytelen
– nyilatkozta Paul Nowak, a TUC főtitkára.
A jogszabály a jelenleg és a közeljövőben folyó sztrájkokra nem lesz hatással, ám Shapps véleménye szerint a törvényjavaslat elfogadása kevesebb mint hat hónapot fog igénybe venni. Szerinte a kormány az emberek biztonságát tartja szem előtt, és az ő érdekükben cselekszik, de a kritikusok szerint a szolgáltatások a sztrájkok alatt is működtek, csak alacsony létszámmal, és a törvény valódi lényege a kirúgások megkönnyítése és a sztrájkolók elleni megtorlás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.