A munkahelyi rugalmasságnak, a rövidebb munkaidőnek több jótékony hatása van. Amellett, hogy a munkavállalók alvásának a minősége is javul, a munkaadók feleslegesen félnek tőle, ugyanis a legtöbb esetben a termelékenységet is növeli – állapította meg a davosi Világgazdasági Fórum szakértői testülete.
A lerövidített munkaidő ötlete azóta kapott lángra, hogy a koronavírus-járvány átrajzolta az alkalmazottak időbeosztását, és sokan a pandémia idején bepillantást nyertek abba, hogy a különböző munkamódszerek, beosztások hogyan javíthatják az életüket.
A 4 Day Week Global nonprofit érdekképviseleti csoport több tucat vállalat megkeresésével készült tanulmánya arra a megállapításra jutott, hogy a négynapos munkahét csökkenti a stresszt és a szorongást, miközben növeli a hatékonyságot, így a bevételt is. Adam Grant, a Pennsylvaniai Egyetem szervezetpszichológusa továbbment: kimutatta, hogy az emberek többet mozogtak és jobban aludtak, ha csak négy hétköznappal kellett számolniuk.
Hamarosan kiég a társadalom. Már a Covid alatt is láttunk jeleket, de valójában a trend korábban kezdődött
– hangsúlyozta a testületnek Karien van Gennip holland munkaügyi miniszter. A rugalmasság lehet a válasz a problémákra. Nem a korábbi nyugdíjazás a megoldás, hanem akár a karrier meghosszabbítása, a karrierépítés elnyújtása is szóba jöhet annak érdekében, hogy például a nők gondoskodhassanak a kisgyermekükről vagy éppen az idősebb szüleikről. De más kedvező hatások is valószínűsíthetők: a gyakran két-három napot mellékállásban dolgozó nők anyagilag függetlenebbé válhatnának, és a gyakran túlórázó férfiak többet tudnának segíteni a háztartásban – érvelt a tárcavezető.
Mára elengedhetetlenné vált a négynapos munkahéthez hasonló lehetőségek biztosítása a munkavállalók számára
– hangsúlyozta a Randstad foglalkoztatási szolgálat vezérigazgatója. Sander van’t Noordende szerint a cégeknek meg kell becsülniük a tehetséges alkalmazottaikat, és tudomásul kell venniük azt, hogy a kocka megfordult. Ma a munkavállalók válogathatnak, és kutatásuk szerint az alkalmazottak fele valóban felmond, ha elégedetlen a munkakörülményeivel.
„Felértékelődött a munka és a magánélet egyensúlya is. A munkáltatóknak pedig fel kell venniük a ritmust” – tette hozzá.
A hagyományos munkahét leépítése, az éghajlatváltozás ellen is hatna. Ugyanakkor fontos, hogy csak a hatékonyság növelésével, a termelékenység emelkedésével lehet elképzelni a négynapos munkahetet.
„Meggyőződésem, hogy ha több szabadsága van, akkor termelékenyebb lesz az alkalmazott a munkaidejében” – mondta. Ehhez persze az emberekbe és a technológiába való befektetésre, valamint a foglalkoztatási kultúra megváltoztatására is nagy szükség van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.