A közép-ázsiai országokat fenyegető veszélyekre hívta fel a figyelmet Anthony Blinken amerikai külügyminiszter szerdán Üzbegisztánban, miután kedden a C5+1 formátumban is tárgyalt a térség vezetőivel.
A politikus Taskentben Savkat Mirzijojev üzbég elnökkel és Baktijor Szajdov külügyminiszterrel megtartott megbeszélése után feltette a kérdést:
Ha egy hatalmas ország megpróbálja erővel eltörölni egy szuverén szomszédját, akkor mi tartja vissza attól, hogy ezt másokkal is megtegye?
Blinken szerint ezt Közép-Ázsia országai is értik, az Egyesült Államok pedig elkötelezett nemcsak Ukrajna, de a térség országainak szuverenitása, területi egysége és függetlensége mellett.
Az öt közép-ázsiai ország (Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán és Üzgebisztán) és az Egyesült Államok közti kapcsolatok elősegítésére 2015-ben hozták létre a C5+1 kezdeményezést.
Az amerikai külügyi tárca közleménye szerint Blinken megköszönte Üzbegisztánnak az afganisztáni nők jogainak érvényesítése érdekében tett lépéseit, viszont
sürgette az üzbegisztáni emberi jogok és alapvető szabadságjogok védelmét, valamint reformok végrehajtását ezeken a területeken.
Az Oroszország elleni nyugati szankciók közép-ázsiai államokra gyakorolt negatív hatásairól szólva az üzbég fővárosban, Taskentben megtartott sajtótájékoztatón Blinken kifejtette, hogy Washington megpróbálja elmagyarázni a térség kormányainak, hogy mit jelentenek a szankciók, és milyen lépéseket tesznek szükségessé, valamint keresik a lehetőségeit annak, hogy e negatív hatásokat mérsékeljék,
ahol pedig szükséges, engedélyezik a szankciók hatálya alóli kivételt a széles körű orosz gazdasági kapcsolatokkal rendelkező közép-ázsiai államoknak.
Az amerikai külügyminiszter kedden Kazahsztánban a térség országait és az Egyesült Államokat tömörítő C5+1 formátum ülésén újabb 25 millió dolláros támogatási tervet jelentett be a térség országai gazdasági ellenálló képességének javítása, a regionális gazdasági kapcsolatok erősítése és alternatív kereskedelmi kapcsolatok kiépítése céljából. Azonban ezzel is csak 50 millió dollárra növekszik a közép-ázsiai államoknak megígért amerikai forrás, amelyből egyebek között az orosz gazdaságtól való függetlenedés lépéseit is finanszírozhatják. A feladathoz képest ez elenyésző összegnek tűnik.
Taskentből Blinken az indiai Újdelhibe, a G20-csoport külügyminisztereinek találkozójára utazott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.