A NOB első körben minden eseményről kizárta a két ország versenyzőit azután, hogy 2022 februárjában Oroszország fehérorosz támogatással háborút indított Ukrajna ellen, idén márciusban azonban azt a javaslatot fogalmazta meg, hogy semlegesként az egyes nemzetközi sportszövetségek visszaengedhetik a két nemzet sportolóit a viadalokra.
Az ajánlás szerint csak azok a versenyzők indulhatnak bármilyen eseményen, akik semmilyen formában – beleértve a közösségi médiát – nem támogatják aktívan Oroszország Ukrajna elleni háborúját.
A semlegesség értelmében nem használhatják nemzeti szimbólumaikat, és ha győznek, nem játszhatják el nekik a himnuszukat.
A ROC sportolói bizottsága most azt közölte, hogy a NOB ajánlásában megfogalmazott kritériumok „túlzók és diszkriminatívak”.
Véleményünk szerint ez egy veszélyes precedens, amelynek értelmében a világ egyetlen sportolója sem lehet biztos abban, hogy emberi és állampolgári jogait mostantól kellő mértékben tiszteletben tartják, a döntéseket pedig a törvények és az Olimpiai Charta alapján hozzák meg, kivételek nélkül
– fogalmazott közleményében a ROC sportolói bizottsága.
„Manapság minket, sportolókat olyan politikai játszmák túszaiként tartanak fogva, amelyek megosztják a nemzetközi sporttársadalmat, egyben ellentéteket szítanak az olimpiai családban: kritériumokat határoznak meg, valamint azt, hogy ki jogosult és ki nem jogosult részt venni egyes eseményeken” – áll a közleményben.
Az olimpiai sportágak nemzetközi szövetségei közül többek között az asztaliteniszezők, az öttusázók, a vívók, a cselgáncsozók és a tekvondósok is úgy döntöttek, hogy semlegesként visszaengedik versenyeikre az orosz és fehérorosz sportolókat.
A jövő nyári párizsi olimpia tekintetében a NOB későbbre ígért döntést a két nemzet sportolóinak részvételi lehetőségéről,
Ukrajna pedig a játékok bojkottját helyezte kilátásba, ha az oroszok ott lehetnek az eseményen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.