BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
RUSSIA-UKRAINE-CONFLICT-WAGNER-BAKHMUT

Mit jelent, ha terrorszervezetté nyilvánítják a Wagner csoportot?

Egyre többország veszi fontolóra, hogy terrorszervezetnek minősítse az orosz üzletember, Jevgenyij Prigozsin által alapított Wagner csoportot. A zsoldossereg 2014 óta van jelen a köztudatban, amikor bevetették őket a Krím félsziget annektálásakor. Az Egyesült Királyságban már kész a tervezet, amelynek értelmében betiltanák a csoportot, aminek az országban és nemzetközi viszonylatban is jelentősége lehet.

Nagy-Britannia hivatalosan is terrorszervezetnek minősítheti a Jevgenyij Prigozsin által alapított magánhadsereget, a Wagner csoportot. Ezzel újabb nyomás nehezedhet Oroszországra az Ukrajna ellen indított háború miatt. Franciaország is hasonló lépést fontolgat. A Wagner zsoldossereg az orosz invázió egyik legfontosabb egysége, amely elsősorban a donyecki térségben harcol. 

A Wagner csoport már több mint fél éve próbálja bevenni Bahmut városát, azonban ez nem sikerült maradéktalanul. A csoport a hosszú ideje tartó harcokban egyre feszültebb viszonyba került az orosz reguláris haderővel.

RUSSIA-UKRAINE-CONFLICT-WAGNER-BAKHMUT
Jevgenyij Prigozsin és a Wagner csoport tagjai.
Fotó: AFP

Az Egyesült Királyság kormánya két hónapja dolgozik azon a jogszabálytervezeten, ami a zsoldoscsapatot terrorszervezetnek minősítheti, a munka viszont a végéhez közeledik 

– erről egy kormányzati forrás közölt információt a Times újságírójával.

Miért fontos terrorszervezetnek tekinteni a Wagner csoportot?

Az egyes bűncselekményeket a különböző nemzetek jogrendszere más elbírálással kezeli. Vannak bűncselekmények, amelyek egyik országban súlyosabbak, mint a másikban, illetve az is lehet, hogy két ország álláspontja teljesen eltér abban, hogy az adott cselekmény bűntett-e egyáltalán.

Ez fontos lehet a nemzetközi körözések és a kiadatások kapcsán, mivel 

egy ország megtagadhatja az együttműködést egy másik ország hatóságaival, ha a keresett személy a tartózkodási helye szerinti ország jogrendszere alapján nem követett el bűncselekményt. 

Ezt a zavart igyekeznek a nemzetközi szerződések kiküszöbölni, illetve ki kell emelni a terrorizmushoz való hozzáállást, amely szinte minden ország esetében megegyezik. Ha a britek terrorszervezetté nyilvánítják a Wanger csoportot, akkor annak tagjaival szemben sokkal könnyebb lehet a felelősségre vonás.

Vérengző orosz hordák Ukrajnában – bemutatjuk a Ruszics csoportot, amelyhez képest a Wagner egy cserkészklub

A nyíltan náci alakulat egyre nagyobb szerepet kap a fronton. Vezetője azzal szerzett hírnevet magának, hogy először megölt egy kölyökkutyát, majd megette a fejét.

Emellett az ország határain belül is új jogi kategóriát képvisel egy csoport, ha terrorszervezetnek tekintik. Amennyiben a törvény hatályba lép, akkor onnantól 

bűncselekménynek számít majd a Wagner csoporthoz tartozni, részt venni a rendezvényein, a támogatására buzdítani, vagy a logóját viselni. 

A szervezet hasonló elbírálást kap majd, mint például az Iszlám Állam.

Emellett egy terrorszervezet tagjának nem lenne lehetősége arra, hogy a brit bírósági rendszert az érdekei védelmére olyan esetekben igénybe vegye, mint például egy sajtó-helyreigazítási per. A pénzügyi rendszeren keresztül egy terrorszervezethez tartozó egyén tranzakciói sokkal nagyobb átvilágításon esnek át, mint egy átlagos polgáré.

A Wagner csoport 2014-ben, a Krím félsziget annektálásakor került a nemzetközi figyelem középpontjába. A csoportot Jevgenyij Prigozsin alapította, egy orosz üzletember, aki több szálon kötődik Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz. Prigozsin korábban a brit bíróságon indított rágalmazási pert egy angol újságíró ellen, amiért az egy cikkében a Wagner csoport véres tevékenységét tárta fel. A per tavaly, Ukrajna megtámadásakor omlott össze. 

Ha hivatalosan is terrorszervezeté válik jogilag a Wagner csoport az Egyesült Királyságban, akkor már nem lesz lehetősége az ilyen befolyásgyakorlásra a csoport tagjainak.

A Wagner Ukrajna mellett elsősorban Afrikában és a Közel-Keleten tevékenykedik. Részt vesznek a Közép-afrikai Köztársaság aranybányáinak az ellenőrzésében, valamint támogatták Aszad rezsijét Szíriában. A nemzetközi közösség most attól tart, hogy a csoport kihasználhatja a szudáni zavargásokat a terjeszkedésre.

Fontos kiemelni, hogy nincs bizonyíték arra, hogy a Wagner bármilyen szinten is jelen lenne az Egyesült Királyságban. Ez azt jelenti, hogy a csoport terrorszervezetté nyilvánítása inkább szimbolikus lépés lenne, és üzenet a nemzetközi közösségnek, mint a gyakorlatban hasznosítható jogi aktus.

Franciaország terrorszervezetté nyilvánítaná a Wagner csoportot

A szervezet a francia törvényhozás szerint nem egyszerű zsoldossereg, hanem szélesebb stratégiát követ.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.