BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A klímaváltozás nyithatja ki az EU kapuit a génmódosítás előtt

Bár ez nem a hagyományos génmódosítás, hanem a génszerkesztés, a vita borítékolható.

Az Európai Unió zöld jelzést adhat egyes génmódosított növényeknek, hogy segítse a gazdáknak az alkalmazkodást a megváltozott éghajlathoz. A tervezet értelmében egyes génmódosított növények engedélyezésekor azokat hagyományos növényként kezelné, ami elkerülhetővé tenné a jelenlegi hosszadalmas procedúrát.

A javaslat a génszerkesztéssel készült növényeknek hozna létre egy új kategóriát, melybe azok a növények kerülnének, amelyeket hosszabb idő alatt, de természetes keresztezéssel is létre lehetett volna hozni. 

Ezek között a termények között van szárazságtűrő búza és gombafertőzéseknek ellenálló paradicsom is.

Rising,Wheat,Prices,In,Europe,Due,To,The,Conflict,Between
Fotó: Shutterstock

Uniós tisztviselő szerint a génszerkesztés technológiája életbevágó a hozamok fenntartásához, ráadásul a gyomirtók és a műtrágya használatát is csökkentheti, szemben az egyik legelső génmódosított haszonnövénnyel, a Monsanto gyomirtójának ellenálló kukoricával. A Financial Times információi szerint a javaslat még változhat, mielőtt az Európai Bizottság továbbküldené július 5-én.

Egy uniós tisztviselő szerint a gazdasági érvek nagyon erősek, ráadásul a tudomány álláspontja is az, hogy a génszerkesztéssel elért eredmények hagyományos nemesítéssel is létrehozhatók lennének. A javaslat ezért az élelmiszer-biztonság terén is előrelépés lehet, különösen az éghajlatváltozás korában.

A génszerkesztés egy olyan formája a génmódosításnak, melyben a fajon belüli génekbe nyúlnak bele, és azokból adják hozzá a szükségeseket, és törlik a szükségteleneket. Szemben a hagyományos génmódosítással, itt nincs szó más fajokból származó gének beültetéséről.

A javaslat szerint azok a növények, amelyek nem jöhetnének létre a természetes szelekció útján, továbbra is a génmódosított növények hagyományos engedélyeztetési procedúráján kell hogy végigmenjenek. 

Az EU mindeddig távol tartotta magát a génmódosított termékektől, csupán néhány, állatoknak szánt takarmánynövény kapott engedélyt.

 

A Greenpeace közölte, hogy minden lazítást ellenez a téren, és a javaslatot tudománytalan fantáziának nevezte, mely a vállalatok nem bizonyított állításait készpénznek veszi, miközben a kockázatokról nem vesz tudomást. A szervezet szerint fenn kell tartani az új génmódosított növényekre vonatkozó szabályozást, hogy azok ne okozzanak kárt a természetnek, a beporzóknak vagy épp az embereknek.

Arra a javaslat is felhívja a figyelmet, hogy a gyomirtókkal szemben ellenálló génmódosított növényekkel vigyázni kell, nehogy más fajok, így a gyomok is ellenállóbbá váljanak a vegyszerekkel szemben, végeredményben több gyomirtó használatához vezetve.

A tervezetet az Európai Parlamentnek is el kell fogadnia, ahol borítékolható a zöldfrakció ellenállása, ugyanakkor több tagállam – melyeknek szintén rá kell bólintaniuk az ötletre – támogatásáról biztosította a javaslatot.

Uniós tisztviselők szerint monitoroznák a fejleményeket, és szükség esetén lépnének is, ám a lazább szabályozásra szükség van, hogy a kutatásokból üzleti lehetőségek is létrejöhessenek, különösen, mivel számos ország igyekszik vezető szerepet kivívni magának a génszerkesztés terén. A génmódosított növényekkel szembeni uniós tilalom a fejlődő országokat is segítheti, amelyek nem merik használni őket, ha nincs lehetőségük Európába exportálni belőlük.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.