Kína váratlanul lemondta az Európai Unió legfontosabb diplomatájának, Josep Borrellnek a pekingi látogatását. Az AP értesülései szerint a diplomáciai úton a két hatalom kereskedelmi és emberi jogi nézeteltérései kerültek volna terítékre, illetve az Ukrajnában zajló háborúhoz köthető viták.
Az EU pekingi nagykövetének vasárnapi bejelentése szerint Josep Borrellnek, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének július 10-én kellett volna Kínába érkeznie, hogy tárgyalásokat folytasson Csin Kang kínai külügyminiszterrel és más tisztségviselőkkel. Kína végül lemondta Borrell látogatását – írta meg az AP.
Sajnos kínai kollégáinktól azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a jövő hétre tervezett időpontok már nem tarthatók, ezért alternatív lehetőségeket kell keresni
– mondta Nabila Massrali, az unió szóvivője. Hozzátette, hogy várják a kínaiak megoldási javaslatát, amihez az EU mindenképpen alkalmazkodni fog, mert nagyon fontosnak tartják ezt a találkozót. A kínai külügyminiszter homályosan fogalmazott a témában.
Kína nagy jelentőséget tulajdonít a kínai–európai kapcsolatoknak, és Európával mindenképpen meg akarja valósítani a találkozót. Alig várjuk, hogy fogadjuk Borrell urat, de erre majd akkor kerülhet sor, ha mindkét fél készen áll egy ilyen eszmecserére
– mondta Vang Ven-bing, a külügyminisztérium szóvivője.
A nyersanyag-hidegháború kezdő lövéseinél tarthatunk – figyelmeztet a kínai lapKína nem fogja tétlenül nézni, hogy kiszorul a globális csipellátási láncból, és van lehetősége választ adni a párt hivatalos lapja szerint. |
Egyelőre nincs pontosan meghatározva, hogy miért mondta le Kína a találkozót, de köze lehet ahhoz a döntéshez, hogy az unió megpróbálja mérsékelni a függőségét bizonyos kínai forrásoktól. Az Európai Unió már 2019 óta dolgozik azon, hogy csökkentse a kínai ellátástól való függőségét. Emellett természetesen Brüsszel azt is leszögezte, hogy fontos számára a kínai kereskedelmi kapcsolatok fenntartása.
Az Európai Unió és Kína azért nem tudja rendezni a nézeteltéréseit, mivel az EU elvárná Pekingtől, hogy segítsen véget vetni az ukrajnai háborúnak. Brüsszel nyomást vár Kína oldaláról Moszkvára, azonban Oroszország és Peking között most rendkívül jó a kapcsolat.
Kína és az unió között a tervek szerint még két szeptemberi találkozóra kerülhet sor, azonban a mostani események után kérdéses, hogy ez megtörténhet-e.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.