Az új hollandiai parlamenti választásokat november 22-re tűzték ki, miután múlt pénteken a négypárti koalíciós kormány lemondott a menekültügyi reformokkal kapcsolatos áthidalhatatlan nézeteltérések miatt.
A miniszterek a tervek szerint a pénteki kabinetülésen teszik hivatalossá a döntést.
A 150 parlamenti alsóházi helyről szóló választás vélhetően több személyi változást hoz majd, mivel a jelenlegi, Mark Rutte vezette ügyvivő kabinet tagjai – maga a kormányfő, Sigrid Kaag, a második kormánypárt, a 66-os Demokraták vezetője és Wopke Hoekstra külügyminiszter – bejelentették, hogy távoznak a politikából.
A választások után a pártok akár több hónapig tartó tárgyalásokba kezdenek majd az új kormánykoalíció kialakításáról.
Rutte pártja, a Szabad Demokrata Néppárt (VVD) listáját a jelenlegi igazságügyi miniszter, Dilan Yesilgöz-Zegerius vezeti majd, míg a 66-os Demokraták első embere Rob Jetten klímaügyi miniszter lesz.
A jelenlegi ügyvivő kormány a választásokig az olyan „megoldatlan” kérdésekre fókuszál, mint a nitrogénszennyezés, a menekültügy és a migráció kérdése.
A felmérések szerint továbbra is VVD a legtámogatottabb párt, bár szavazóinak nagy része elégedett azzal, hogy Mark Rutte nem jelölteti magát az új választásokon.
A legfrissebb, június végi közvélemény-kutatás szerint a VVD és a Gazdák és Polgárok Mozgalma (BBB) agrárpárt fej-fej mellett áll, 18 százalékos támogatottsággal. A radikális jobboldali Szabadságpárt (PVV) és a baloldali zöldpárt, a Baloldali Zöldek (GroenLinks) a szavazatok legfeljebb 10, míg a liberális demokrata D66 és a Munkáspárt (PvdA) a voksok 8 százalékát kapná meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.