BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több ezer katona és rendőr hatolt be a rossz közbiztonságáról ismert börtönbe

Ecuador Latin-Amerika egyik legveszélyesebb országának számít, a latin-amerikai ország börtöneiben napok óta bandaháborúk zajlanak. A rabok lőfegyvereket is használtak.

Szükségállapotot hirdetett az ecuadori kormány a latin-amerikai ország börtöneiben az elmúlt hét végén 18 életet követelő erőszakhullám miatt, és ennek keretében engedélyezte a fegyveres erőknek, hogy vegyék vissza az irányítást a büntetés-végrehajtási intézetek felett. A Guillermo Lasso államfő által elrendelt rendkívüli jogrend hatálya egyelőre 60 napra szól.

Fotó: Rodrigo Buendía / AFP

Az intézkedés meghozatalát követően 2700 katona és rendőr hatolt be a rossz közbiztonságáról ismert Guayaquil városának egyik fegyintézetébe, és irányított robbantásokkal visszaszerezte az ellenőrzést három cellablokk felett. Az ország egyik legveszélyesebbnek tekintett büntetés-végrehajtási intézetében szombat óta összecsapások voltak bűnszervezetek bebörtönzött tagjai között. A rabok lőfegyvereket is használtak, 

illetve gázpalackok felrobbantásával tüzeket idéztek elő.

Az ügyészség a korábban Twitter néven ismert X közösségi platformon bejelentette, hogy a 18 halott rab mellett tíz sebesültről tudnak, akik között egy rendőr is van. Más börtönökben a fegyencek csaknem száz őrt ejtettek túszul, egyes helyeken pedig – magyarázat nélkül – éhségsztrájkba kezdtek. Guillermo Lasso szükségállapotot vezetett be Manabí és Los Ríos tartományokban is, valamint Durán városában, ahol vasárnap meggyilkolták Agustín Intriago polgármestert.

Ecuador Latin-Amerika egyik legveszélyesebb országának számít. Guillermo Lasso áprilisban már szükségállapotot léptetett életbe az ország három régiójában, köztük Guayaquilban. A mostani erőszakhullám az augusztusra kitűzött elnökválasztás kampányában kezdődött. A jelöltek közül többen az ország börtönrendszerének reformját ígérik.

Falkland vagy Malvinas: véres ügyet kavart fel az EU, London tiltakozik

A brit kormány éles kritikával illette az Európai Uniót, mivel szerinte sajnálatos szóhasználattal élt, amikor az Egyesült Királysághoz tartozó Falkland-szigetekre az Argentína által preferált Malvin-szigetek elnevezést használta. Az eset kedden, az EU és Latin-Amerika közötti csúcstalálkozón történt, amikor az unió a szigetcsoportot Malvin-szigetek/Falkland-szigetek néven említette.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.