A kanadai Északnyugati Területek kormánya a térségben pusztító erdőtüzek miatt pénteken elrendelte Hay River teljes lakosságának evakuálását. A hatóságok a Nagy-Rabszolga-tó mellett fekvő kisváros minden lakosát felszólították, hogy menjen a helyi repülőtérre, és ott várja a további utasításokat. A településen mintegy négyezren élnek. Az Északnyugati Területek kormánya közleményében figyelmeztette a lakosságot, hogy csak saját felelősségére maradhat bárki a városban, ahonnan a mentőszolgálatokat is evakuálják.
Kanadában idén különösen súlyos erdőtüzek pusztítanak, a múlt héten több mint 50 ezer embert, köztük az Északnyugati Területek fővárosa, Yellowknife teljes lakosságát kellett evakuálni.
Közben a Facebookot és az Instagramot birtokló Meta híradási tilalma megnehezíti az erdőtüzek miatti evakuálást Kanadában. Az észak-amerikai ország lakosai ugyanis nagymértékben támaszkodnak a közösségi médiára és a Google-ra ha információt akarnak szerezni: mintegy 50 százalékuk használja a keresőt és a közösségit médiát, hogy megtudják, mi történik a nagyvilágban és helyben.
A kanadai online hírszolgáltatásról szóló, június végén elfogadott törvény előírja, hogy a Meta és a Google platformjai csak azt követően publikálhatják más tartalomszolgáltatók híreit, ha erről megállapodnak az érintettekkel, vagyis a két technológiai óriásnak fizetnie kell a különböző médiumoknak. A Meta válaszol megszüntette a Facebook és az Instagram híreihez való hozzáférést minden kanadainak. A vállalat szerint a hírügynökségek önként osztanak meg tartalmakat a Facebookon és az Instagramon, hogy növeljék elérésüket.
Miközben az országi északi részét erdőtüzek sújtják és tízezreket kell evakuálni, az olyan hírforrások, mint a kanadai közmédia, a CBC, a régió központjának számító Yellowknife helyi lapja (Yellowknifer) és a Cabin Radio digitális műsorszolgáltató híreit nem lehet megosztani. Az emberek egy része közvetlenül a hírportálokat keresi fel, majd képernyőmentést készítenek a cikkekről és ezeket osztják meg, hogy figyelmeztessék barátaikat és családtagjaikat a közelgő természeti katasztrófáról.
Bár ez gyors megoldás a vészhelyzetben, viszont hosszú távon nem lesz működőképes. A szakértők attól tartanak, hogy a jövőben hamisított képernyőfotók révén terjedhetnek az álhírek. A jogszabály hasonló a 2021-es Ausztráliában elfogadott szabályozáshoz: az ország médiatörvénye szintén előírja a közösségi médiának és az internetes keresőmotoroknak, hogy csak a hírportálokkal való megegyezés után közölhetik híreiket, vagyis egyes esetekben az előbbieknek fizetniük kell a hírtartalom megjelentetéséért.
Végül mindkét cég megállapodást kötött az ausztrál médiacégekkel. A kanadai törvény kapcsán azonban a Google azzal érvelt, hogy az tágabb, mint az Ausztráliában és Európában elfogadott törvények, mivel árat szabnak a keresési eredményekben megjelenő hírlinkekre is. Bár az erdőtüzek megszokottak Kanadában, az idei szezon minden rekordot megdönt és legalább négy tűzoltó veszítette életét munka közben.
A héten az unió pórázt rak a globális technológiai óriáscégekre – életbe lép a DSAA héten lép életbe a DSA, vagyis az Európai Unió által alkotott, a törvény a digitális szolgáltatások szabályozásáról. A DSA célja, hogy megzabolázzák az eddig önkényesen működő hatalmas technológiai cégeket, illetve hogy megvédjék a közösségimédia-oldalak európai felhasználóit. Az európai polgárok péntektől már érezhetik is az unió védelmét a platformokon. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.