A tűzvész, amely Hawaii Maui szigetén tombol, eddig legalább 53 ember halálát okozta, ám várhatóan még ez a szám is tovább fog nőni. A helyi hatóságok csütörtöki közlése szerint a lángok olyan pusztítást végeztek Lahainában, amelynek helyreállítása éveket és dollármilliárdokat fog felemészteni.
Az állam kormányzója, Josh Green szerint a településből szinte csak parázsló romok maradtak, és ez Hawaii történetéknek legsúlyosabb természeti csapása, ezrek váltak hajléktalanná, és mintegy ezer épület elpusztult.
Évekig tart majd Lahaina újjáépítése
– állítja a kormányzó, aki szerint új Lahaina emelkedik majd ki a hamvakból, amelyet Maui a saját értékei szerint a saját képére formál. A város a Hawaii Királyság fővárosa volt egykor, évente mintegy kétmillió turista kereste fel, a szigetre látogatók mintegy 80 százaléka.
A lángok kedden csaptak fel a város közelében, és gyorsan át is terjedtek a településre. A tűz elől sokan az óceánba menekültek, és több ezer helyi lakost és turistát kellett kimenekíteni.
A szigeten még két másik helyen ég a növényzet, miközben a szárazság és az időnként 100 kilométeres sebességet is elérő széllökések nehezítik az oltást. A hatóságok szerint a Lahainánál tomboló lángok 80 százalékát már ellenőrzik a tűzoltók, míg Pulehunál 70 százalékban sikerült megfékezni a lángokat. A harmadik tűzről nem közöltek hasonló információkat a hatóságok. Green úgy véli, hogy a halálos áldozatok száma felülmúlja majd a szigetcsoport eddigi legsúlyosabb természeti katasztrófája, az 1961-es szökőár halottainak a számát is. Akkor 61 ember halt meg.
Tudósok arra figyelmeztetnek, hogy az emberi tevékenység, a fosszilis üzemanyagok használata miatti klímaváltozás egyre intenzívebb és szélsőségesebb időjárást és természeti katasztrófákat von maga után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.