Vasárnap tartják a választásokat Argentínában, ahol szokatlanul éles lett a verseny a baloldali kormánypárt, a jobboldali ellenzék, és egy későn belépő kívülálló között, akit egészen addig tartottak viccjelöltnek, amíg meg nem nyerte az előválasztást, a népszerűségéből pedig az egyre radikálisabb ígéretei és kijelentései ellenére sem veszített – írta a Financial Times.
A jelenlegi elnök, Alberto Fernández nem indul a választásokon, mivel rendkívül népszerűtlenné vált – a balközép, „peronista” vezető 4 éves ciklusa alatt az infláció már a 138 százalékot is túllépte, a lakosság kétötöde szegénységbe süllyedt, az ország pedig a csőd szélére került.
Cristina Fernández de Kirchner volt elnök és jelenlegi alelnök, a peronizmus radikálisabb baloldali szárnyának vezetője szintén nem vesz részt a szavazáson, ami nem meglepő, hiszen néhány hónapja bűnösnek találták egy korrupciós botrányban.
Az argentin politikának kétségtelenül vérfrissítésre van szüksége, ahogyan a gazdaságnak is.
A peronisták oldaláról Sergio Massa gazdasági miniszter indul, aki a kormányzó koalíció mérsékeltebb szárnyának a vezetője. Bár tapasztalt, és egy gazdasági válságban nagy szükség lehet a szakértelmére, az elmúlt években a háttérbe szorult a párton belül.
Vele szemben az ellenzéki Juntos por el Cambio (JxC) nevű üzletbarát, konzervatív koalíció Patricia Bullrich volt biztonsági minisztert, az előző kormány tagját jelölte.
Egészen az augusztusi előválasztásig a JxC volt a befutó – ott azonban egy harmadik jelölt robbant be a versenybe, a szélsőjobboldali, libertariánus Javier Milei, aki csak 2021-ben lépett be hivatalosan a politikába, mint parlamenti képviselő. Ennek ellenére a meglepően nagy népszerűségre tett szert, és még mindig vezeti a közvélemény-kutatásokat.
Milei szerint mind a baloldali peronizmus, amely a 20. század közepe óta uralja az argentin politikát, mind pedig Mauricio Macri 2015–19-es JxC-kormánya felelős az ország krónikus gazdasági problémáiért.
Ezen problémák megoldására radikális lépéseket tenne: a GDP 15 százalékával csökkentené a kiadásokat, bezárná a jegybankot, dolláralapúvá tenné az argentin gazdaságot, ráadásul a tudományos ágazatoktól is elvenné az állami támogatásokat, mivel szerinte ezt „a szabad piacnak kell megoldania”.
A szokatlan tervek ellenére a választók körében hatalmas népszerűségre tett szert. Bár az argentin választások előtti közvélemény-kutatások megbízhatatlanok, a legtöbb közvélemény-kutató arra számít, hogy Milei lesz a győztes október 22-én, és november 18-án Massa vagy Bullrich ellen kerül a második fordulóba.
Az argentin Trump nem fél magára haragítani KínátJavier Milei megszakítaná a kapcsolatot Pekinggel, és kilépne a Mercosurból. |
Milei hirtelen felemelkedése azonban nem volt véletlen: az argentin politika két vezető ereje is válságban van, a kormányzó és az ellenzéki koalíciók is a korábbi kudarcaik árnyékában menetelnek előre, ráadásul nemrég mindkét párt őrségváltáson ment keresztül – ez az első választás az elmúlt két évtizedben, amikor sem Macri, sem pedig Kirchner nem szerepel a szavazólapon.
A peronzimus az ezredforduló óta folyamatosan balra tolódik, és egyre népszerűtlenebb, miközben a JxC koalícióját csak az tartja össze, hogy az ellenzékben vannak, és kormánypártként ugyanannyira gyengén teljesítettek, mint Fernández kabinetje
– mondta Guido Moscoso, az Opinaia piackutató cég közvélemény-kutatási igazgatója, aki szerint nem véletlen, hogy Milei vette át a vezetést, mert ő „legalább valami újat mutatna”.
Ha Millei nyerne, az gyakorlatilag garantálná, hogy a JxC koalíciója össze fog omlani. A pártok között már most is nagy a megosztottság, és valószínű, hogy a szélsőjobboldali jelölt támogatói és ellenzői ketté fognak szakadni.
Eközben a peronisták, az elmúlt fél évszázad baloldali hibáinak súlyát cipelik a vállukon, egyre nehezebben tudják megoldani az ország súlyos problémáit. Massa még ebben is nehéz helyzetben van, mivel sokan ingadozó és bizonytalan politikusnak tartják, aki hiába ígért gazdasági stabilitást – a 14 hónapos miniszteri kinevezése alatt csak rontott a helyzeten.
Argentína megtiltotta a külföldi focidrukkereknek, hogy pesót égessenek a stadionokbanA külföldi szurkolók ezzel dühítették az argentinokat, mivel a peso egyre értéktelenebb. |
Elemzők szerint a két évtizede a legnagyobb válságban lévő Argentínában a következő elnöknek a lehető legortodoxabb gazdaságpolitikát kell folytatnia, hogy az ország ne menjen csődbe.
A jegybank nettó devizatartalékai mintegy 7,6 milliárd dollárnyi veszteséget mutatnak, és a kormánynak nehézséget okoz a hazai kötvénytulajdonosok felé fennálló, egyre növekvő adósságai teljesítése. Az ország messze van attól, hogy teljesítse a 44 milliárd dolláros IMF-program feltételeit, és nem fér hozzá a nemzetközi tőkepiacokhoz sem.
Massa keze alatt a jegybank folyamatos pénznyomtatással próbálta finanszírozni a hiányt, ez azonban csak a hiperinfláció szélére taszította a gazdaságot és szinte értéktelenné tette a pesót. A következő kormánynak nagyon óvatosnak kell lennie, hogy ezeket a károkat rendbe tudják rakni.
A gazdaság minden pufferét kiürítették, és rövid távon ennek a befoltozása csak még több szenvedést fog okozni a lakosság számára. 2024 vége fájdalmas lesz Argentína számára, de lehet, hogy elindulunk a jó irányba… vagy még mélyebb gödörbe kerülünk
– mondta Nicolás Dujovne, a 2015 és 2019 közötti JxC-kormány volt gazdasági minisztere.
A gazdaság romjai között tartják az argentin választásokatMindhárom jelölt azt ígéri, hogy beindítja a gazdaságot, de ez szinte lehetetlennek tűnik. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.