BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szlovákia nem kér az Európai Parlament véleményéből

Az uniós testület álláspontját a szlovák kormány politikusai szerint az ellenzékük mondta tollba.

Elutasítja a szlovák külügyminisztérium, hogy az Európai Parlament beavatkozzon a szlovákiai belpolitikai történésekbe – közölte Juraj Blanár tárcavezető szerdán arra reagálva, hogy az EP strasbourgi plenáris ülésén állásfoglalásban bírálta az új szlovák kormányt több olyan reformjavaslat miatt, amely a képviselők szerint aggodalomra ad okot a jogállamiság szlovákiai helyzetére vonatkozóan.

Az uniós testület állásfoglalásában a képviselők megkérdőjelezték Szlovákia képességét a korrupció elleni küzdelemre és az uniós költségvetés védelmére, amennyiben – mint írták – az ország parlamentje elfogadja a büntető törvénykönyv javasolt reformját.

Slovakia's Foreign Minister Juraj Blanar and his Czech counterpart (not in picture) give a joint press conference on November 6, 2023 in Prague, Czech Republic. (Photo by Michal Cizek / AFP)
Fotó: AFP

Blanár az EP állásfoglalásáról szólva elmondta, hogy a szlovák ellenzék nem fogadta el, hogy a szeptemberi parlamenti választáson nem kapott bizalmat a választóktól és most tovább kampányol. Hozzátette, hogy mivel Szlovákiában nem értek el eredményeket, most Európában folytatják a kampányt.

A külügyminiszter felidézte, hogy 

amikor ők 2020-tól számos esetben figyelmeztették az uniós szerveket a lakosság elleni jogsértésekre és a jogállam alapjainak megsértéseire, európai részről ez senkit nem érdekelt.

Az EP állásfoglalására reagálva Robert Fico szlovák kormányfő pedig azt állította, hogy a dokumentum szlovák ellenzéki EP-képviselők kézirata, azoké, akik Szlovákia ellen uszítják az EU szerveit és különböző büntetésekre, köztük az uniós alapok folyósításának felfüggesztésére próbálják rábeszélni őket. Fico szerint a kormány ellenfelei bármilyen piszkos dologra képesek, ezért arra egyértelmű, kemény, de demokratikus választ kell nekik adni.

Robert Fico kabinetje decemberben hagyta jóvá a büntető törvénykönyv módosítását, melyről a napokban tárgyal a pozsonyi törvényhozás. A reform keretében megszüntetnék a több kormánypárti politikussal szemben is korrupciós eljárást folytató Különleges Ügyészséget (ÚSP), amelyet politikai elfogultsággal vádolnak. Az intézkedés a liberális ellenzék tiltakozását is kiváltotta.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.