Tajvan újabb kínai katonai tevékenységről számolt be a sziget közelében szombaton: 12 repülőgép kelt át a Tajvani-szoros érzékeny középvonalán, egy nappal azután, hogy Antony Blinken amerikai külügyminiszter befejezte kínai látogatását – jelentette a Reuters.
Az Egyesült Államok a hivatalos diplomáciai kapcsolatok hiánya ellenére Tajvan legfontosabb nemzetközi támogatója és fegyverszállítója. Blinken hangsúlyozta a béke és a stabilitás fenntartásának „kritikus fontosságát” a szoroson túl Kínában. A demokratikusan kormányzott Tajvanra fokozott katonai nyomás nehezedik Kína részéről, amely a szigetet saját területének tekinti. A tajvani kormány elutasítja ezeket az állításokat.
A tajvani védelmi minisztérium közölte, hogy szombaton délelőtt 22 kínai katonai repülőgépet észlelt, köztük Szu-30-as vadászgépeket, amelyek közül 12 átlépte a középvonalat Tajvan északi és középpontja felé. A vonal egykor nem hivatalos határként szolgált a két fél között, amelyen egyik fél hadserege sem lépett át, de a kínai légierő ma már rendszeresen küld át rajta repülőgépeket. Kína nem ismeri el a vonal létezését. A tajvani védelmi minisztérium közölte, hogy a repülőgépek közös harckészültségi járőrözésben vettek részt kínai hadihajókkal, hozzátéve, hogy a tajvani repülőgépek és hajók „megfelelően” reagáltak. Részleteket azonban nem közölt.
Kína Tajvant tartja a legfontosabb kérdésnek az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolataiban, Peking többször is követelte Washingtontól, hogy fejezze be a fegyvereladást Tajvannak.
Laj Csing-te megválasztott tajvani elnök május 20-án lép hivatalba, miután megnyerte a januári választásokat. Peking veszélyes szeparatistának tartja, és visszautasította többszöri, tárgyalásra utaló felszólítását is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.