BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Észak-Korea már a nukleáris ellencsapást teszteli

Nem ez az első áprilisi rakétateszt a Koreai-félsziget északi részén. Észak-Korea ezúttal egy nukleáris ellencsapást szimulált, mely során egy új irányítórendszert is teszteltek.

Észak-Korea azt állítja, hogy egy új, nukleáris fegyvereket irányító rendszert tesztelt egy hétfői nukleáris ellencsapás-szimuláció során. Azt állítják, hogy a teszt során több rakétát is kilőttek, melyek „szimulált nukleáris robbanófejeket” szállítottak. A tesztet maga az észak-koreai diktátor, Kim Dzsongun vezette, az eseményt pedig állítólag az állami fenntartású Koreai Központi Hírügynökség is közvetítette.

Észak-Korea, rakéta, missile, rocket
Észak-Korea már a nukleáris ellencsapást teszteli / Fotó: AFP

Az állami hírügynökség az Egyesült Államok és Dél-Korea áprilisi, éves közös légierő-gyakorlatát „rendkívül provokatív és agresszív” eseménynek nevezte – írja a CNN. A két ország közös éves légi gyakorlatozást tartott mintegy 100 vadászgéppel az észak-koreai katonai fenyegetésekkel szembeni felkészültségük megerősítése céljából.

Jeffrey Lewis, a James Martin Nonproliferation Studies Központ elemzője szerint

Észak-Korea a parancsokon és az irányításon gondolkodik, hogy felgyorsítsák a parancsnoki láncot.

Mivel a rakéták indítását egyedül Kim Dzsongun rendelheti el, ezért egy hosszú parancsnoki láncolaton kell végig haladnia az utasításnak, mire eljut ahhoz a kezelőhöz, aki végül útjára indítja a rakétát. Azóta, hogy több mint egy évtizede végrehajtotta első nukleáris kísérletét, Észak-Korea azzal a céllal fejlesztette tovább fegyverkezési képességeit, hogy egy olyan kicsi robbanófejet készítsen, mely elfér egy nagy hatótávolságú rakétán. Szakértők szerint Észak-Korea 

valószínűleg kis mennyiségben már gyártott nukleáris robbanófejeket, de továbbra sem bizonyított, hogy elérték a kívánt méretet és súlyt.

Észak-Korea április elején is közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőtt ki, ami miatt megemelték a készültségi szintet a dél-koreai fegyveres erőknél. Szöul szerint az észak-koreai ballisztikus rakéták kilövése provokációnak minősül, és súlyosan veszélyezteti a Koreai-félsziget békéjét és stabilitását.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.