Április 13-án 120 közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta indult el Irán felől el Izrael irányába – állítják az amerikaiak és az izraeliek. Az amerikai SM-3 és az izraeli Arrow elfogórakéták majdnem mindet megsemmisítették, így a Vaskupola rendszer számára csak a drónok és a kisebb rakéták semlegesítése maradt.
A korábbi hónapokban az amerikai haditengerészet rombolóiról kilőtt elfogórakéták állították meg a jemeni húszik által a Vörös-tengeren hajó elleni ballisztikus rakétákat, míg Ukrajnában az amerikai gyártmányú MIM–104 Patriot rendszerek fejlett orosz Iszkander- és Khinzal-rakétákat lőttek le.
A Reuters által megkérdezett szakértők szerint így új fegyverkezési verseny alakult ki, globálisan is megugrott a kereslet a ballisztikus rakétavédelmi rendszerek iránt. Ennek legfőbb haszonélvezője az amerikai Lockheed Martin és a Raytheon lehet. Európában például
már működteti a Raytheon által gyártott Patriot rendszereket, jelenleg ez a legelterjedtebb nyugati fejlett ballisztikus rakétavédelmi rendszer.
Szaúd-Arábia évek óta használja a Patriotokat a húszik támadásainak kivédésére, továbbá az Egyesült Arab Emírségekkel közösen működtetik a Lockheed Martin Terminal High Altitude Air Defense (THAAD) nevű új generációs rendszerét. Kuvait, Katar és Bahrein is rendelkezik Patriot-elemekkel, és Omán is érdeklődik a rakétavédelem iránt.
Az Egyesült Államokban a Lockheed Martin áprilisban 17,7 milliárd dolláros szerződést nyert el a Ground-Based Midcourse Defense (GMD) nevű program következő generációs elfogórendszerére. Ennek feladata az Egyesült Államok ellen irányuló interkontinentális ballisztikus rakéták kiiktatása lesz.
A globális fegyverkezési verseny azonban várhatóan Ázsiában robban be leginkább, hiszen Kína őrült tempóban hajtja a hadiiparát. Egy 2023-as Pentagon-jelentés szerint a Népi Felszabadító Hadsereg mintegy 500 DF-26 rakétával rendelkezik. Ezeket több ezer kilométeres távolságban lévő célpontok pontos támadására tervezték.
Ez azt jelenti, hogy kényelmesen elérik az amerikaiak Japánban, illetve a Guam szigeten lévő támaszpontjait – mindössze 20-30 perc áll rendelkezésre kiiktatásukhoz. Szakértők szerint Kína katonai fölényre törekszik a térségben, így ha Peking azt látja, hogy új rakétavédelmi rendszereket telepítenek az amerikaiak szövetségesei, az csak olaj lesz a tűzre; még jobban felgyorsítja fegyverkezését.
A ballisztikus rakétavédelem úgy működik, hogy a támadó fegyvert akár indításkor, akár repülés közben észleli, majd egy felszíni radar segítségével egy elfogórakétát irányít a célponthoz.
Az elfogás történhet a légkörben vagy az űrben, viszont mindegyik terület más-más hardvert igényel. A légkörön kívül például a légterelő szárnyak értelemszerűen nem működnek – az elfogórakétákat itt kis, kormányzó-rakétákkal kell felszerelni.
A szükséges nagy teljesítményű számítógépek, a messzire látó radarok és a telefonoszlop nagyságú rakéták nem olcsók, együttesen dollármilliárdos nagyságrendűek – a gazdag országok játékszerei ezek.
Az Egyesült Államok például 2022-ben 5,3 milliárd dollár értékben engedélyezte a Patriots és a THAAD rendszerek eladását Szaúd-Arábiának. A csendes-óceáni térségben Japán, Ausztrália és Dél-Korea engedhet meg magának ilyen költséges berendezéseket.
Legutóbbi védelmi költségvetésében Dél-Korea 12 százalékkal növelte lég- és rakétavédelmi rendszerének finanszírozását.
Április közepén Ausztrália bejelentette, hogy 500 millió ausztrál dollár (328 millió dollár) értékű szerződést kötött a Lockheed Martinnal a repülőgépek és rakéták követésére és megsemmisítésére szolgáló Joint Air Battle Management System szállítására. Szakértők szerint egy ballisztikus rakéta ára gyakran sokkal alacsonyabb, mint az azt semlegesíteni hivatott rendszer. A költségek mérlegelésének persze nem ez a helyes módja. A kulcsfontosságú infrastuktúrát, a parancsnoki központokat bármi áron meg kell védeni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.