BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
mark zuckerberg

Telegram-balhé: váratlanul a Facebook alapítója is kiállt a szabad internet mellett

A Telegram alapítójának letartóztatását és a Musk elleni támadásokat már az internet örök bűnbakja sem tudta szó nélkül hagyni. Zuckerberg pedig azt is bevallotta, hogy a demokraták évek óta cenzúrázni akarják a tartalmakat a közösségi médiaplatformjain.

Mark Zuckerberg, a Facebook anyavállalatának, a Metának a vezérigazgatója azzal vádolta a Demokrata Pártot, hogy az elmúlt négy évben brutális nyomást gyakoroltak a vállalatára, és azt követelték, hogy a koronavírus-járvánnyal, Donald Trump republikánus jelölttel és a Bidennel kapcsolatos híreket is cenzúrázzák. Az amerikai techmilliárdos azonban megígérte, hogy a jövőben keményen ki fog állni a szabad internet mellett.

mark zuckerberg
Zuckerberg váratlanul bevallotta, hogy a Biden-kormány évek óta cenzúrázza a Facebookot / Fotó: AFP

A képviselőház igazságügyi bizottságának elnökéhez, Jim Jordanhez intézett levelében Zuckerberg azt írta, hogy Joe Biden elnök magas rangú tisztviselői hónapokon keresztül „többször is nyomást gyakoroltak” a  Meta csapatára, hogy cenzúrázzanak bizonyos Covid–19 tartalmakat, nemcsak az álhírek, hanem a humor, a szatírák és a demokrata döntéshozás szembeni kritikákat is. 

Évek óta fenyegetnek minket, és sajnálom, hogy engedtem a nyomásnak és nem álltam nyilvánosság el. Kompromisszumot kötöttem, amivel az internetes szólásszabadság legfontosabb elveit sértettem meg 

– olvasható a Zuckerberg által írt levélben, amelyet a bizottság a Twitteren is megosztott.

A Meta-vezér megígérte, hogy a jövőben sokkal keményebben fog fellépni az ilyen típusú követelésekkel szemben, és „egyik irányból sem fogja eltűrni a támadásokat”.

Zurckerberg emellett bejelentette, hogy az általa vezetett CZI-alapítványon keresztül többé nem fog hozzájárulni sem politikai kampányokhoz, sem pedig a választási infrastruktúra fejlesztéséhez – ezek miatt ugyanis a Facebook-alapító és felesége is botrányba keveredtek 4 évvel ezelőtt, annak ellenére, hogy csak helyi képviselőket és technológiai fejlesztéseket támogattak.

A célom mindig az volt, hogy semleges legyek és biztosítsam, hogy az interneten szabadon áramolhasson az információ. A washingtoni nyomás miatt azonban ebben kudarcot vallottam, és ezért többé nem fogok a politika közelébe kerülni, még véletlenül sem 

– tette hozzá Zuckerberg. A nyílt levél váratlan megnyilvánulás a milliárdos részéről, amely akár kegyelemdöfés is lehet az online cenzúrát támogató demokraták és jelöltjük, Kamala Harris számára.

A közzétett levél egy republikánus kongresszusi vizsgálatra reagált, amelyben Jordan, az igazságügyi bizottság elnöke azzal vádolja a Biden-kormányzatot, a dezinformációs kutatókat és a közösségi médiaplatformokat, hogy összejátszanak az amerikaiak, és különösen a konzervatív hangok elnémításában.

Zuckerberg átállt a szabad internet oldalára

A Facebook-vezér váratlan kitálalása kritikus pillanatban érkezik, amikor az online szólásszabadságról, valamint az álhírek és félrevezetés elleni cenzúráról szóló vita ismét központi témává válik a nyugati közéletben.

Az amerikai elnökválasztás közeledtével pedig ez szinte fülsiketítővé válik, amellyel párhuzamosan

Velük szemben Zuckerberg, a Facebook, az Instagram és a nemrég megjelent Threads tulajdonosát az internetes szabadság másik végleteként festik le, és gyakran a szektort fojtogató politikai nyomás legnagyobb felelősének nevezik. Júliusban például Donald Trump kijelentette, hogy a hozzá hasonló közösségi médiavezérek választási csalásban vettek részt, és börtönben a helyük.

Ennek ellenére Zuckerberg az utóbbi hónapokban több alkalommal is pozitívan beszélt a republikánus jelöltről és nyilvánosan felszólalt az amerikai és más nyugati kormányok cenzúra-tervei ellen. Emiatt lehetséges, hogy Trump egy újabb óriástámogatóra fog szert tenni – a lehető legváratlanabb helyről.

Kicsoda Pavel Durov, a Telegram alapítója, aki szembeszállt a Kremllel és a Nyugattal is?

Tech-zseni, vállalkozó, a szólásszabadság harcosa: Pavel Durovot sokszor nevezik a kelet-európai Mark Zuckerbergnek, mivel nemcsak egy, hanem két népszerű közösségi platformot is létrehozott már. Durov a biztonság megszállottja, ezért a Telegram magas fokú titkosítása többször felhívta magára a figyelmet és több kormány, valamint az EU is kritizálta azt.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.