Lengyelország és Litvánia biztonsági együttműködéséről szóló, valamint a két ország közötti szoros kapcsolatok további erősítését célzó közös nyilatkozatot írt alá csütörtökön Andrzej Duda lengyel és Gitanas Nauseda litván elnök a délkelet-lengyelországi Lublinban.
Andrzej Duda a két ország történelmi kapcsolataira hivatkozva – valamint a lublini unió megkötésére utalva, amellyel 1569-ben létrejött Európa akkor egyik legnagyobb országa, a lengyel–litván köztársaság – a szorosabb védelmi együttműködés szükségességét hangsúlyozta az ukrajnai háború miatt kialakult feszült helyzetben.
A litván államfő kiemelte: Lengyelország és Litvánia stratégiai együttműködésének különösen nagy a jelentősége az orosz–ukrán háború idején. Gitanas Nauseda és Andrzej Duda Lublinban megbeszéléseket folytatott a városban működő mintegy 4 ezer fős litván–lengyel–ukrán dandár (Litpolukrbrig) parancsnokaival is.
A válsághelyzetek kezelésére, különösen az Európai Unió, a NATO és az ENSZ békemisszióiban való részvételre létrehozott közös alakulat az EU harccsoportjainak mintájára szerveződött, miután a három ország védelmi minisztere 2009-ben aláírta a létesítéséről szóló szándéknyilatkozatot. A dandárnak az eredeti elképzelések szerint 2013-ban kellett volna elérnie a teljes harckészültséget, erre azonban csak 2017-ben került sor.
Korábban, a nap folyamán Varsóban a két államfő közösen megnyitotta a lengyel–litván hadiipari fórumot, ahol Duda bejelentette: Lengyelország a szomszédos államban zajló háború főbb tanulságait levonva újabb hadiipari beruházásokat indít.
Az X-en közzétett jelentés szerint az elnökök a lengyel–litván kapcsolatok megvitatása során a katonai mobilitáshoz is kapcsolódó közös gazdasági, energetikai és közlekedési infrastrukturális beruházásokról – köztük a Via Baltica és a Rail Baltica nevű közúti és vasúti folyosóról, valamint a lengyel–litván gázösszeköttetésről – is egyeztettek, valamint több együttműködési szerződést is aláírtak a kiberbiztonság és a védelem területén.
Jön a balti riviéra időszaka? A nyári hőhullámok és a klímaváltozás hatására egyre felkapottabb az európai utazók körében a baltikumi nyaralás. A klíma ezekben az országokban nyáron kellemes, nem úgy, mint Dél-Európában, ahol rendszerint hőhullámok tombolnak. Lengyelország és a Baltikum, azaz Lettország, Litvánia és Észtország egyre népszerűbb utazási cél.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.