Történelmi időszak elé néz Franciaország Ötödik Köztársasága azzal, hogy Emmanuel Macron a napokban pártoktól független, jobbközép ideológiát valló miniszterelnököt nevezett ki Michel Barnier személyében. A kormányfő ugyanakkor nem kap szabad kezet, erősen függ a radikális jobboldalt vezető Marine Le Pen politikai szándékaitól.
A francia nemzetgyűlésben jelenleg egy erőnek sincs többsége a három választási szövetség közül. Barnier elvben 234 jobbközép és független képviselő támogatására számíthat. Ez azonban csak kisebbségi kormányzásra ad neki lehetőséget, mivel a többséghez 289 szavazat szükséges. A miniszterelnök emellett kemény politikai ellenszéllel is szembenéz a baloldali pártszövetség felől, mivel 193 székkel hiába kaptak arányosan legnagyobb felhatalmazást a nyári választásokon, Macron nem az ő kormányfőjelöltjüket nevezte ki a posztra.
Azaz a kormány túlélése a Marine Le Pen vezette radikális jobboldali erőtől, a Nemzeti Tömörüléstől függ,
mivel a megsértődött baloldal híján Barnier kénytelen a radikális jobboldalhoz fordulni támogatásért. Egy biztosnak látszik: Barnier-nek a politikai túléléshez pragmatikusnak és kitartónak kell lennie.
Le Pen és a korábbi miniszterelnök-aspiránsa, Jordan Bardella, a hét végén arról beszéltek a francia televízióban, hogy „az új kormányt a tettei alapján ítélik meg”.
Tehát a Nemzeti Tömörülés azokban a kérdésekben támogathatja a kormányt, amelyekben az ő álláspontját képviseli, vagyis a legális és az illegális migráció csökkentése, a francia munkaerő és alsó-középosztály életszínvonalának javítása, a minimálbér emelése és a kétfordulós parlamenti választások eltörlése kérdéseiben.
Kardinális kérdés, hogy Le Pen segít-e Barnier-nek a költségvetési válság elkerüléséhez szükséges nadrágszíjmeghúzásban.
A kormánynak október elejéig kell benyújtania a jövő évi költségvetést, amelyben igen komoly megszorításokra van szükség. Franciaországnak idén is legalább 16 milliárd euró megtakarítást kell elérnie ahhoz, hogy a hiányt csökkentsék a Brüszellel kialkudott GDP-arányos 5,1 százalékra.
Hiába van ugyanakkor Le Pen kezében a politikai irányvonal diktálása, a mozgástere szűk.
Ha a radikális politikus megbuktatja az új kormányt, rásüthetik, hogy káoszba taszítja az országot. Ha támogatja a gazdaságnak szükséges megszorításokat, akkor pártszövetsége és a baloldaliak is azzal vádolhatják, hogy meghajolt az eddigi államvezetésnek és a status quót támogatja.
A Politico felhívja a figyelmet, hogy tovább bonyolíthatja Le Pen helyzetét, hogy heteken belül bíróság elé áll sikkasztás miatt, és ha elítélik, akkor akár öt évre is eltilthatják a közhivataloktól.
Fordulat: a francia miniszterelnök nyit a radikális jobboldal felé – a piacok figyelik a politikai káosztA nagy politikai káosz közepette megválasztott Michel Barnier belátta, hogy Le Pen támogatása nélkül csupán tiszavirág-életű kormányzásra van lehetőség. A pénzügyi piacok szorosan figyelik a párizsi politikai káoszt, miközben a hiány a bruttó hazai termék 5,5 százalékát is elérte. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.