Rendkívül negatív munkahelyi körülményekről számolt be a közösségi médiában egy Norvégiában dolgozó magyar blogger.
Az általa megosztott történet láthatóan meglepte a kommentelőket, és többen is úgy reagáltak, hogy nem ezt gondolták Norvégiáról. A poszt egyébként rövid idő alatt jókora visszhangot generált, nagyjából két óra alatt több mint ezer reakciót kapott.
A magyar blogger takarítóként keresi a kenyerét. Azzal kezdte a munkahelyi beszámolóját, hogy továbbra sem kerülik el a képtelen történetek. Korábban már írt arról, hogy
Most pedig megint volt oka mérgelődni, de már csak nevet rajta.
Az egyik helyszín, ahol takarít, egy olajvállalat. Van egy konyhája, azt is az a cég viszi, amelyik takarítóként alkalmazza. A kantin vezetője júliustól egyedül viszi a konyhát, mert a segítőjét, egy litván lányt kirúgták, arra hivatkozva, hogy nincs szükség a munkájára. Az így felszabadult négy munkaórából csak egyet kapott meg az immáron egyedül maradt konyhai munkaerő. Értelemszerűen két ember nyolcórás munkáját nem tudja egymaga ellátni öt órában, ezért a magyar bloggerre is kiosztottak itteni feladatokat.
Csakhogy közben a takarítás terén is újabb és újabb kérésekkel áll elő a norvég munkáltató, de úgy, hogy a fizetett munkaidőt tovább csökkentette, napi fél órával. „Türelmetlen ember voltam, most már türelmes vagyok, de azt beszéltük, hogy ez nem türelem kérdése.”
Gyakorlatilag rajtunk spórolnak, mi vagyunk a tápláléklánc végén. Röhej, hogy mi, akik amúgy sem keresünk jól, ingyen dolgozzunk nekik bármennyit is
– dühöngött. Elkezdődött a vita a céggel, aminek az lett a vége, hogy kaptak napi extra tizenöt percet a pluszfeladatokra. A magyar dolgozó húzta a száját, mert egyrészt ez semmire nem elég, másrészt nonszensz, hogy nem csupán ingyen dolgozza le a munkaideje egy részét, de még havi 3000 koronát (nagyjából 100 ezer forint) is kifizet benzinre és autópályadíjra a munkavégzéssel összefüggésben, amit nem hajlandó a norvég foglalkoztató kompenzálni.
Ennek ellenére elfogadta volna ezt az igazságtalan helyzetet is, azonban ekkor jött a feketeleves. A cég megüzente, hogy nem napi 15 percet fizetnek ki pluszban, csak tízet. „Először sírtam, nem konkrétan az öt perc miatt, hanem azért, mert ez a történet annyi mindent szimbolizál, ami engem bánt, és ami rettenetesen méltatlan” – mutatott rá.
Elhatározta, hogy levelet fog írni a főnökeinek, amelyben udvariasan, de el fogja mondani: gondolkozzanak el azon, hogy folyamatosan mérgelődnek az új munkatársakkal, a betanítással, a megbízhatatlanságukkal, de talán érdemes lenne a meglévőket megbecsülni, és akkor nem jelentene gondot az elvándorlásuk.
Ahogy fentebb említettük, a tényleg párját rikító munkáltatói magatartás sokkolta a blogger követőit. „Ilyenkor hol van, hogy más fejlettebb országokban minden jobb, és nem zsákmányoljak ki az egyszerű embert? Valahogy ezek a sorok nekem azt sugallják, hogy ott sem jobb semmivel” – reagált egyikük.
Egy másik hozzászólás szerint a látszat nagyon csal Norvégiában. Egy harmadik azt jegyezte meg, hogy azt gondolná az ember, hogy arrafelé, északon normálisabban mennek a dolgok, míg valaki azt vetette fel, hogy vajon a norvég születésű norvégokkal is ezt csinálják-e a munkáltatók. „Magyarul kint is lehúzzák a dolgozókat, úgy és ahogy csak lehet. Gondolom, a bevándorlókat nem tekintik teljes értékű munkavállalónak. Szomorú, hogy kint is ez megy” – reflektált egy sokadik komment.
Jelentkeztek olyanok is, akik szintén Norvégiába mentek dolgozni. „Norvégia már nem az, mint tíz éve, amikor én kijöttem. Ahogy telik az idő, egyre jobban látszik. Mondjuk a pandémia, a háború és az azzal járó kellemetlenségek itt is erősen érződnek, a gazdaságon egész biztosan. Még a nagy cégek is keményen megérezték, és sok helyen vannak elbocsátások. Az építőipar meg konkrétan megsemmisült, szinte nincs olyan nap, amikor ne olvasnék egy egy csődbe ment cégről” – foglalta össze a norvég állapotokat.
Olyan hozzászólás is érkezett, hogy a blogger által tapasztaltak nem csak Norvégiára jellemzők, ő például hasonlóan járt a múlt héten Angliában, ami miatt hasonló érzések kavarognak benne is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.