BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Úgy tűnik Izreal légvédelme nem tudta kivédeni a huszik ballisztikus rakétáját

Az Irán által támogatott jemeni húszi lázadók lőtték ki azt a rakétát, amely beindította a Ben Gurion Nemzetközi Repülőtér légoltalmi szirénáit. Az izraeli hadsereg szerint vasárnap kora reggel mintegy negyven lövedéket lőttek ki Libanonból, a legtöbbet vagy elfogták, vagy nyílt terepen csapódott be.

Az Irán által támogatott jemeni húszi lázadók lőtték ki azt a rakétát, amely Izrael középső részén, nyílt terepen zuhant le, és a közel egy éve tartó gázai háború legfrissebb epizódjaként beindította a Ben Gurion Nemzetközi Repülőtér légoltalmi szirénáit – írja az MTI.

Az X-en megjelent videók és az izraeli beszámolók szerint azonban nem ennyire tiszta a helyzet, és a rakéta maradékai vagy esetleg kazettás bombaként viselkedő részei károkat okoztak több helyen is. Áldozatokról vagy nagyobb károkról nem érkezett jelentés. Izrael katonai válaszlépéseket helyezett kilátásba. Az X-en megjelent felvételek azt mutatják, hogy egy gázerőművet is eltaláltak.

Az X-en mikrobloggerek azt feltételezik, hogy Ghadr-110 vagy Qadr-110 ballisztikus raktétával támadtak. Az Irán által tervezett és kifejlesztett ballisztikus rakéta hatótávolsága 1800 és 2000 kilométer között van. Állítólag úgy van kialakítva, hogy a kazettás lőszereit még az űrben szórja szét. Feltételezések szerint ezzel tudták kikerülni az amerikai és izraeli légvédelmi rendszereket.

 

Az izraeli média a nemzetközi repülőtéren lévő óvóhelyekre igyekvő emberekről mutatott be felvételeket. A repülőtér üzemeltetőjének közleménye szerint azonban a normális működés röviddel később újraindult. Felvételeket lehetett látni Izrael középső részén vidéki területen nyílt terepen lobogó tűzről, valamint Modiin központi város egyik vasútállomásának mozgólépcsőjére zuhant elfogórakéta-szilánknak tűnő tárgyról.

Az izraeli hadsereg közölte, hogy a többszintű légvédelem több alkalommal is akcióba lépett a rakéta elfogására. Azt azonban még nem állapították meg, hogy melyik volt ezek közül sikeres – ha egyáltalán. Az adott tájékoztatás szerint a támadó rakéta röptében esett darabjaira, és az incidens vizsgálata még folyamatban van. A környéken hallható robbanások az elfogórakétáktól származtak – közölték.

Az izraeli hadsereg szerint vasárnap kora reggel mintegy 40 lövedéket lőttek ki Libanonból, a legtöbbet vagy elfogták, vagy nyílt terepen csapódott be. Jahja Szárí, a lázadók katonai szóvivője azt mondta, hogy ballisztikus rakétát lőttek ki egy „katonai célpontra” Jaffában.

Hasim Saraf ad-Din, a húszik szóvivője azt mondta, hogy míg a jemeni lakosok Mohamed próféta születésnapját fogják ünnepelni, „az izraeliek kénytelenek lesznek óvóhelyeken meghúzni magukat”.

A Jemen jelentős részét ellenőrzésük alatt tartó lázadók az Izrael és a Hamász palesztin terrorszervezet közötti gázai háború kezdete óta többször is indítottak drónokat és rakétákat Izrael felé, de szinte mindegyiket elfogták a Vörös-tenger felett.

A húszik számos alkalommal intéztek támadást kereskedelmi hajók ellen is a Vörös-tengeren azzal az indokkal, hogy a paleszinok támogatására így akarják blokád alá helyezni Izraelt.

Júliusban egy a húszik által indított iráni gyártmányú drón csapódott be Tel-Avivban, egy ember meghalt, tíz másik pedig megsebesült. Izrael válaszul légicsapások hullámával válaszolt a húszik által ellenőrzött jemeni területekre, köztük Hudejda kikötővárosra, a húszi fellegvárra.

Benjámin Netanjáhú izraeli miniszterelnök hasonló súlyú válaszlépésre utalt a vasárnapi támadást követő kabinetülésen tett megjegyzéseiben. „A húsziknak mostanra már tudniuk kellene, hogy súlyos árat fizettetünk minden olyan kísérletért, amellyel ártani próbálnak nekünk” – fogalmazott. „Bárki, akinek emlékeztetőre van szüksége, látogasson el a hodejdai kikötőbe” – fogalmazott az izraeli kormányfő.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.