Kína szigorú fellépésre készül az ország 120 milliárd dollárosra tehető magánoktatási piacának megregulázására. Megtiltaná, hogy a magántanárok a nyári és a téli szünidőben órákat vállaljanak, és tevékenységük reklámozását is korlátozná. A tilalom mind a személyes jelenléttel megtartott, mind az online órákra vonatkozik majd az óvodásoktól a 12. osztályos tanulókig bezáróan, és a diákok különórái sem számítanak kivételnek – adta hírül a Reuters.
A rendelkezés célja egyfelől a túlterhelt diákok terhelésének csökkentése, másfelől pedig a gyermekvállalási hajlandóság növelése a családok megélhetési költségeinek mérséklése révén.
A piacszabályozó törvény már a jövő hónapban hatályba léphet. Szakértők szerint a vakációk mellett a hétvégéket is magában foglaló oktatási tilalommal a korrepetáló tanárok éves bevételét akár 70-80 százalékkal is visszanyeshetik.
A Kínai Oktatási Társaság legfrissebb adatai szerint 2016-ban a 6-18 éves diákok 75 százaléka járt iskola után különórákra, és azóta ez az arány tovább emelkedett.
Kínában teljes iparág fejlődött a korrepetáló órákra, tutori- és mentori tevékenységekre, amelyben dollármilliárdos bevételű cégek is működnek. Hszi Csin-ping kínai elnök azonban a napokban kijelentette, hogy az iskolák dolga a diákok oktatása, nem pedig a tutori cégeké. Az utóbbi években kialakult jelenséget pedig az oktatási minisztérium korrigálni fogja.
A szabályozást első körben egy évre ideiglenesen kilenc településen és tartományban – közte Pekingben, Sanghajban és Csiangszuban – vezetik be, ezt követően terjesztik majd ki az egész országra. Bár a véglegesítést egyéves próbaidőszak előzi meg, több szakértő szerint valószínű, hogy jövőre az egész országban érvényes lesz, sőt akár még szigorúbb szabályokat is bevezethetnek.
Így például a korrepetálás, ami jelenleg hétköznapokon este 8-9 óráig is eltarthat, szintén korlátozva lesz.
Emellett, bár nem lesz tilos az órákat hirdetni, melegen ajánlják, hogy a „túlzott” online és offline hirdetést kerüljék az oktatók, különösen a mainstream médiában és a nyilvános helyeken, és a tandíjakat is szigorúbban ellenőrzik majd.
A kínai háztartások jövedelmének növekedésével a szülők egyre több pénzt költenek a gyermekeik taníttatására, így próbálva feljebb kapaszkodni a társadalmi ranglétrán. A verseny azonban olyan hevessé vált, hogy az az utóbbi időben már a családok költségvetését is jelentősen túlterheli, visszavetve a gyermekvállalási kedvet.
Kína városaiban a gyermeknevelés költségének nagyobbik részét az oktatás teszi ki, ennek drágulása miatt pedig egy átlagos családban egy gyermek felnevelésének teljes költsége a 2005-ben számolt 490 ezer jüanról (76 600 dollár) tavaly közel 2 millió jüanra emelkedett, ami sok házaspárt elriaszt a gyermekvállalástól.
Kína népességnövekedése az elmúlt évtizedben mélypontra süllyedt, emiatt félő, hogy a fogyatkozó munkaerő nem lesz képes majd eltartani az egyre idősödő és népesebb nyugdíjas tábort.
A törvénytervezet hírére egyébként a TAL Education Group, a New Oriental Education & Technology Group és a Gaotu Techedu kínai magánoktatási cégek részvényárfolyama New Yorkban 12,3, 17 illetve 12,5 százalékot esett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.