A dpa német hírügynökség értesülései szerint a Huzesztánban zajló, tartós vízhiány miatt kirobbant megmozdulásokon az iráni iszlám köztársaság rendszere elleni politikai jelszavak is elhangzottak.
Állítólag összecsapások is voltak a tüntetők és a biztonsági erők között, illetve többeket őrizetbe vettek. Hivatalos forrásból egyelőre nem erősítették meg ezeket az értesüléseket.
Mahmúd Vázi, az elnöki hivatal kabinetfőnöke az IRNA állami hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, hogy a delegáció feladata a helyszínen meggyőződni az állapotokról és a helyi hatóságokkal haladéktalanul megoldást találni a felmerült gondokra.
Az iráni kormány ugyanakkor a tüntetési hullám átcsapásától tart más régiókra.
Vízhiány és áramkimaradások az utóbbi hetekben Irán-szerte előfordultak, jelenleg mintegy 8000 település lajtoskocsikból kapja az ivóvizet. De a helyzet különösen rossz Huzesztán tartományban, ahol 50 Celsius-fokot is mutatott a hőmérő higanyszála. Mindez hatással volt a regionális mezőgazdaságra is.
Irán, amely víz-erőforrásai 90 százalékát a agráriumban használja el, jelenleg fél évszázada nem látott súlyos aszállyal küzd – figyelmeztet a Middle East Institute elemzője. Az ország lakosságának több mint hetven százaléka él olyan területeken, ahol a most Huzesztánban tapasztaltakhoz hasonló vízhiány alakulhat ki.
Ennek csak részben oka a szokatlanul száraz nyár; már a tél is enyhébb volt a szokásosnál az országban, a 2-3 Cesius-fokos átlaghőmérséklet-emelkedés leolvasztotta a magashegyi hósapkák egy részét, így most nincs, mi táplálja a folyóvizeket. Iraki tisztviselők a napokban többször megvádolták Iránt azzal, hogy a nemzetközi szerződéseket felrúgva korlátozza a Tigris mellékfolyóinak vízhozamát, amelyen a két ország osztozik – írja a National Public Radio.
De a teheráni kormányt amiatt is bírálatok érik, hogy nem foglalkozott az elavult infrastruktúra korszerűsítésével.
Múlt pénteken több iraki nagyvárosban a gyakori áramkimaradások miatt tüntettek.
Haszan Róháni leköszönő elnök az amerikai szankciókat hibáztatja, amelyek súlyos gazdasági válságot idéztek elő az olajban gazdag országban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.