Több mint száz halottja van a csütörtöki kabuli nemzetközi repülőtér elleni terrortámadásnak.
A legfrissebb hírek szerint 13 amerikai katona és több mint 90 afgán vesztette életét abban az összehangolt merényletben,
amelynek célpontja a Hamid Karzai Nemzetközi Repülőtér bejáratát őrző nemzetközi csapatok, illetve az Afganisztánból menekülő, a reptérre bejutni próbáló civilek voltak. A halálos áldozatok többsége civil, de 28 tálib fegyveres is van közöttük – ők a repülőtérre vezető utat őrizték.
Több mint 150 sérültet ápolnak a kabuli kórházakban.
A hírek szerint két öngyilkos merénylő robbantotta fel magát a tömegben helyi idő szerint csütörtök délután, a reptér főbejárata közelében, mindössze órákkal azután, hogy több nyugati kormány is arra figyelmeztetett: az Iszlám Állam terrorszervezet szélsőségesei merényletre készülnek a létesítmény ellen. A robbantásos merényleteket tűzharc is kísérte annak a hotelnek a közelében, ahol a repteret védő amerikai és brit csapatokat szállásolták el. A tumultusban szinte lehetetlen volt biztonságos menedéket találni.
Az Egyesült Államok elnöke megtorlást ígért az Iszlám Állam afganisztáni csoportjának, amely időközben felelősséget vállalt a mészárlásért:
Nem bocsátunk meg. Nem felejtünk. Levadászunk benneteket, és megfizettek a tetteitekért.
Joe Biden egyúttal jelezte: az Egyesült Államok az önként vállalt, augusztus 31-i határidőig folytatja állampolgárai, valamint az országból menekülő afgánok evakuálást. A műveleteket azonban felgyorsították az újabb terrormerényletektől tartva. Az Egyesült Államok és szövetségesei augusztus 14-e óta több mint százezer embert hoztak ki Kabulból, főként saját állampolgáraikat, de az őket segítő afgánokat is.
A becslések szerint mintegy negyedmillió afgán rekedhet az országban azok közül, akik az amerikai csapatokkal dolgoztak együtt. A kabuli reptér főbejárata közelében felállított regisztrációs állomást bezárták, új kérvényeket már nem fogadnak be.
Az Egyesült Államoknak, a BBC beszámolója szerint, mintegy 1500 állampolgárát kellene még kihoznia, és csak ezután kezdheti meg a kabuli légikikötőt őrző mintegy hatezer katona evakuálását, illetve a harci eszközök elszállítását. A briteknek 400 állampolgáruk van még Kabulban. Ben Wallace védelmi államtitkár szerint a britek a mentési műveletek utolsó óráihoz érkeztek, már csak azokat hozzák ki, akik korábban bejutottak a reptér területére, újabb jelentkezőket nem engednek be – írta a Sky News. Emmanuel Macron francia elnök csütörtök este kijelentette: a biztonsági kockázatok ellenére péntek estig folytatják állampolgáraik, illetve a velük korábban együtt dolgozó, őket segítő afgánok evakuálását.
Németország már csütörtökön befejezettnek nyilvánította a mentési műveleteket, annak ellenére, hogy még mintegy 200 állampolgára tartózkodik az országban. Még tegnap lezárta az evakuálási akciót Belgium, Hollandia, Olaszország és Lengyelország is, péntek reggel pedig Spanyolország közölte: az utolsó repülőgépük is elhagyta Afganisztán légterét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.