A 2008-as gazdasági válságra ez Egyesült Államok jelentős – bár sokak szerint elégtelen mértékű – élénkítőcsomaggal reagált, ami a költségvetési hiány felrobbanását eredményezte. Mindennek következtében szükségessé vált a különböző állami szervek esetében a költségek csökkentése is, ami az adóhivatal (IRS) esetében azt eredményezte, hogy tíz év alatt 19 százalékkal csökkent a hivatal költségvetése, mely így 33,378 teljes időben alkalmazott munkatársat veszített.
Az ország pénzügyminisztériuma szerint mindennek hatására évente 600 milliárd dollárra nőtt a szakadék a befizetendő és a befizetett adók között, melynek több mint negyedéért – mintegy 163 milliárd dollárért – az adózók felső 1 százaléka felel – derül ki a CNBC írásából. Mindez azért is került az érdeklődés középpontjába, mert
a hivatal költségvetését a Biden-kormányzat a következő 10 év során 80 milliárd dollárral egészítené ki, ami szintén 10 év alatt a pénzügyminisztérium szerint 320 milliárd dollárnyi pluszbevételt hozna.
A kormányzat mindemellett a bankok által az adóhivatal részére átadott információkat is növelnék, ami a pénzügyminisztérium szerint további 460 milliárd dolláros adóbevételt hozhat az állam számára 10 év alatt, míg az azt követő évtizedben, miután az IRS költségvetésének emelése és a szigorúbb jelentési kötelezettségek terén történő változások lezajlottak, a bevételek még tovább nőhetnek és elérhetik 10 év alatt az 1,600 milliárd dollárt a becslés szerint.
Minderre új adók kivetése nélkül, a meglévő terhek hatékonyabb behajtásával nyílna lehetőség.
A Költségvetési és Politikai Prioritások Központja (CBPP) szerint az IRS költségvetésének és létszámának csökkenése a hivatal által végrehajtott auditok számát is jelentősen, 58 százalékkal csökkentette, ami a dollármilliomosok esetében ráadásul még nagyobb, 71 százalékos csökkenést jelentett. A Syracuse Egyetem kutatása hasonló következtetésre jutott, miszerint míg 2012-ben több mint 40 ezer audit vizsgálta a több mint 1 millió dolláros jövedelemmel rendelkezők bevallásait, addig ez a szám 2020-ra kicsit több mint 11 ezerig csökkent, miközben az érintett csoport létszáma duplájára nőtt, azt eredményezve, hogy
a millió dollárnál nagyobb jövedelemre szert tevők kevesebb mint két százalékát vizsgálta a hivatal.
Az IRS nem csak a különösen magas jövedelemmel rendelkezők felé fordított figyelmet volt kénytelen csökkenteni, a legnagyobb, 20 milliárd dollárnál több eszközzel rendelkező vállalatok is egyre kevésbé számíthatnak vizsgálatra. Míg 2012-ben az ilyen vállalatok több mint 90 százaléka került az adóhivatal célkeresztjébe, ez az arány 2020-ra 40 százalék alá csökkent.
Mindemellett a gazdagabbak jelentősen összetettebb adóbevallásainak vizsgálatával az IRS kevesebb időt töltött, mint a középosztály számára elérhető keresett jövedelem után járó adóvisszatérítést igénybe vevőkkel szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.