BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Törhetik a malacperselyt a kínai sertéstenyésztők

Hitelválságba sodorhatják a kínai tenyésztőket a kilengő sertésárak.

Kevesebb mint három év alatt közel háromszorosára nőtt az öt legnagyobb kínai sertéshús-termelő bruttó adóssága

– áll az S&P Global Ratings jelentésében. A 2018-ban kezdődő afrikai sertéspestis a teljes állomány mintegy 40 százalékát elvitte, ez pedig sok vállalkozást csábított a sertésiparba, melyek megpróbálták kihasználni a magas árakat, az állami támogatásokat és az egyszerűsített hitelelbírálást. Mind a kisebb, mind a nagyobb tenyésztők rohantak az állami támogatásokért. Csöcsiang tartományban például minden tenyészkoca után 1500 jüan (69 000 forint) támogatást adtak. 

A sertéshús ára ma körülbelül 20 jüan kilogrammonként, ami közel megegyezik a 2018 végi árakkal, míg 2020 elején, a tetőzésekor az árak meghaladták az 50 jüant is.

A sertéshús-termelés bővítése azt eredményezte, hogy az eladósodott vállalatok most olyan sertésárakkal néznek szembe, amelyek kevesebb mint két év alatt lefeleződtek, nehéz helyzetbe hozva az eladósodott tenyésztőket. A múlt héten közzétett fogyasztói árindex szerint a kínai húsipari termékek ára 44,9 százalékkal csökkent augusztusban az egy évvel korábbihoz képest. Ez egyébként jelentősen hozzájárult ahhoz is, hogy a várakozásokat alulmúlva öthavi mélypontra, 0,8 százalékra lassuljon az éves infláció az országban.

Fotó: China Xtra via AFP

A példátlan áringadozások azt eredményezték, hogy a vállalatok bevételeikhez képest hirtelen rendkívül magas adósságot kénytelenek viselni. A Wens Foodstuff esetében például a (kamatok, adók, értékcsökkenés és amortizáció előtti) adósság / bevétel arány több mint kilencszeresére ugrott a június 30-ig tartó 12 hónapban, a 2020-ban mért 1,9-ről. Persze van olyan tenyésztő is, például a Muyuant, amelyet kevésbé érintett a sertéspestis, így adósság / bevétel aránya csak kismértékben, 1-ről az 1,3-szeresére emelkedett ugyanezen időszakban – emelte ki összefoglalójában a CNBC.

A sertéshús a kínai étrend egyik legfontosabb része, a világ sertéshús-termelésének felét Kínában fogyasztják el, ezért a kormány számára különösen fontos, hogy stabilizálja az árakat:

a hiány idején felszabadította a nemzeti tartalékokat, a jelenlegi túlkínálat idején pedig a fogyasztást próbálja ösztönözni. Ma Joszjang, a földművelésügyi minisztérium miniszterhelyettese egy szeptember eleji sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy a közelmúltban a sertéshús ára nagyon gyorsan csökkent, így reméli, hogy mindenki élhet a lehetőséggel, hogy több sertéshúst vásárol, és több sertéshúst eszik. Egészen más volt az üzenet 2019-ben, a hatóságok akkor arról beszéltek, hogy az árak stabilizálása érdekében nemcsak a sertés, hanem a baromfi és a marhahús előállítását is ösztönzik. Az állami ösztönzéseknek is köszönhető volt, hogy a befektetők buzgón vásárolni kezdték a nagy hústermelők részvényeit, így például a New Hope Group részvényei 174 százalékkal emelkedtek 2019-ben. A tavalyi 16 százalékos további nyereség után azonban a részvények árfolyama több mint 45 százalékos mínuszban van idén.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.