Az egyre drágább tengeri szállítmányozási díjak visszaeséséről számolt be a hét elején a Nikkei. A lap szerint a Kínából az Egyesült Államokba történő szállítás a nyugati part irányába majdnem a felére, konténerenként 15 ezer dollárról 8 ezer dollárig esett vissza, míg a keleti part irányába 20 ezer dollárról 15 ezer dollárig csökkent a konténerenkénti szállítási díj.
Noha ezek mindenképpen jelentős mértékű csökkenést jelentenek, a kontextus kedvéért érdemes megjegyezni, hogy a koronavírus-járványt követően egyszerre számos helyen felpattanó termelést utolérni képtelen kínálat okozta árrobbanás előtti békeidőben a konténerenkénti szállítási ár 1500 dollár környékén mozgott.
Az árcsökkenést jelzi a Drewry World Container Index-e is, mely kevésbé látványos, 2,2 százalékos árcsökkenést jelez az előző héthez képest, ugyanakkor a mérséklődés azon mutató értékében már korábban elkezdődött, így már
hosszabb trend kezdetét is jelezheti a tengeri szállítási árak csökkenése.
Mint az a Quartz összeállításából kiderül, ehhez hozzájárulhatnak olyan lépések mint a Hapag-Lloyd vagy a CMA CGM tengeri szállítmányozási cégek bejelentése az árak befagyasztásról vagy éppen az olyan masszív kiskereskedelmi láncok, mint a Walmart, a Home Depot, a Costco vagy a Target döntései saját, dedikált hajók bérléséről.
Természetesen a rekord magas árakon befagyasztott tarifákkal a hajózási társaságok csupán minimális könnyebbséget hoznak a kereskedőknek, miközben ezen cégek sosem látott profitokat zsebelnek be. A világ legnagyobb tengeri szállítmányozója, a Maersk a második negyedév során 3,7 milliárd dollárnyi nyereséget könyvelhetett el, ami nyolcszorosa az egy évvel korábbinak, de hasonlóan jó eredményeket ért el a Hapag-Lloyd is, mely 51 százalékkal, 3,3 milliárd dollárra növelte nyereségét az első félév során, míg
a CMA CGM 2500 százalékos növekedés után 3,5 milliárd dolláros profitnak örülhetett a második negyedév során.
Tekintve, hogy az árak befagyasztására csak a harmadik negyedév közepén került sor, miközben tovább emelkedtek a szállítási díjak, ezek az értékek még tovább nőhetnek.
Az ellátási láncok terhelésén enyhíthet a Kínát sújtó energiahiány is,
ami miatt gyárak kényszerültek leállni, csökkentve ezzel a szállítandó áruk mennyiségét. Továbbá a spekulánsok által felvásárolt szállítási kapacitásokból sokan az ezen a héten tartó kínai nemzeti ünnep előtt szálltak ki, további lefelé tartó lökést adva az áraknak. A kínai ipari termelés visszaesése azonban bár a szállítást olcsóbbá teheti, a kereslet és a kínálat közötti szakadék áthidalását hátráltathatja.
Mindazonáltal a továbbra is élénk kereslet miatt
kétséges, hogy a hosszú ellátási láncokra alapozó cégek a pillanatnyi fellélegzésen kívül is számíthatnak-e további enyhülésre.
A különböző kikötőkben kialakuló egyre nagyobb dugók felszámolásához ugyanis hosszabb ideig kellene a kereskedelemnek mérséklődnie, ami az alacsony készletszintek miatt nem feltétlenül valószínű. A kikötésre várakozó hajók számát talán a Forbes számítása érzékelteti a legjobban, mely szerint
a Los Angelesben és Long Beachben kikötésre várakozó hajókon több mint 100 milliárd dollárnak megfelelő mennyiségű áru vár a kipakolásra.
Hogy a tengeri szállítmányozási díjak hogyan alakulnak a közeljövőben, arról megoszlanak a vélemények, hiszen a kereslet és a kínálat közötti szakadék abba az irányba mutat, hogy azok továbbra is a csúcsok közelében maradnak, míg a tengeri szállítmányozásban hagyományosan holtszezonnak számító időszak közeledte további mérséklődést valószínűsít. A Kínát érintő energiahiány és annak hatása az ipari termelésre is fontos szempont lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.