Közép-Európában a lengyelek után a csehek is közzétették első idei termelőiár-index adatsorukat, és nincs sok kétség, a régió többi országában is arra lehet számítani, hogy a felszökő energiaárak problémája nem távozott az óévvel együtt, sőt, az idén még súlyosabbá vált, és még feljebb tornázta a vállalatok költségeit, amit azok továbbhárítanak a fogyasztókra.
A cseh ipar termelői árai januárban 19,4 százalékkal szöktek fel, ami a decemberi 13,2-nél is drámaibb emelkedés, pedig az elemzők csak pár tizednyi gyorsulásra számítottak. A modern Csehországban még sohasem emelkedtek ekkorát a termelői árak, legutóbb ilyen magas indexet még Csehszlovákia felbomlása előtt mértek, 1992 januárjában.
A termelői árakat legerőteljesebben pörgető tényező egyértelműen az energia drágulása (ráadásul a régióban a cégek költségeit az erős bérigények is növelik, mert a magas infláció fájdalmas munkaerőhiánnyal párosul). Csehországban azért számíthattak viszonylag kis januári emelkedésre az elemzők, mert Lengyelországban a decemberi 14,4 százalékról mindössze 14,8-re pörgött fel az árindex – de csalódtak. A közös tényező, hogy a lengyeleknél is rendkívüli módon elszaladtak az energiaárak. Az áram-, gáz-, gőz- és légkondicionálás termékcsoportban januárban náluk 119,7 százalékos drágulást mértek.
A régióban a legdurvább termelőiár-emelkedést eddig Romániában mérték, az ő indexük decemberben a 30 százalékot is meghaladta, és a magyar adat is már a múlt év végén is magasabb volt, mint a januári cseh. Nem regionális, hanem európai – sőt globális – jelenségről van szó, hiszen Közép-Európa kiemelkedő gazdasági partnere, Németország januárra 25 százalékos rekordárindexet jelentett. A külföldi termelőiár-emelkedés extra inflációs csatornát jelent, mivel a válságból való kilábalás közepette megugrott a fogyasztás, jelentős mértékben az importált áruké, amit mutat a régiónk külkereskedelmi mérlegeiben történt romlás is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.