BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kuba ma már képtelen teljesíteni Fidel Castro nagy ígéretét

Az egykori kommunista diktátor még hatalomra jutása után ígérte meg, hogy minden kubai gyerek napi egy liter tejet ihat. Ma már esély sincs ennek teljesítésére.

Még csak idén lesz hat éve, hogy elhunyt Kuba teljhatalmú vezetője, Fidel Castro, de országa máris képtelen betartani egyik nagy ígéretét. A kommunista diktátor még hatalma elején ígérte meg, hogy a fiatal kubaiaknak nem kell nélkülözniük, minden gyermeknek naponta egy liter tejet biztosít majd az állam, hogy egészségesen fejlődhessen. 

Ezt a vállalást egészen sokáig képes volt teljesíteni a karibi ország, ám most súlyos csapással néz szembe a romokban heverő gazdaságával küzdő Kuba

egyszerűen elfogyott a tej az országban. 

Az amerikai embargó és a gyengélkedő belföldi ellátás miatt sokaknak ma már luxuscikké vált a termék.  

A Yahoo Newsnak nyilatkozó helyiek elmondása szerint az utóbbi években kaptak ugyan tejport, havonta egy kilónyit, amelyből 10 liter tejet tudtak elkészíteni, de egy ideje már ez is teljesen rendszertelenné vált. 

Fotó: YAMIL LAGE

Ennek oka, hogy Kuba legnagyobb tejbeszállítói, Új-Zéland, Belgium és Uruguay felől alig érkeznek már szállítmányok, többek között az ellátási láncok akadozása, illetve a szállítmányozási költségek elszállása miatt. Kuba pedig saját tehenészeteiben mindössze 455 millió kilogrammnyi friss tejet tud előállítani, amely a helyi szükséglet alig harmadát fedezi. 

Bár az amerikai embargó 2000 óta az élelmiszerekre nem vonatkozik, de a rendkívül szigorú szabályok – illetve a kötelező előreutalás – miatt szinte lehetetlen az Egyesült Államokból behozni tejet. 

De nem csak ez az egyetlen termék, amelyik hiánycikké vált azóta, hogy Fidel Castro elhunyt. Sok családnál a csirkehús is csak havonta kerül az asztalra. Emiatt természetesen virágzik a feketekereskedelem, de ezekben az illegális boltokban kizárólag külföldi valutát fogadnak el. A már említett tejpor kilójának feketepiaci átlagára 6 dollár 30 cent körül mozog, abban az országban, ahol az átlagfizetés alig éri el a 163 dollárt. 

Emiatt sok tehenészetből egyébként rögtön a feketepiacra adják el portékájukat, bár ők is küszködnek. Az állam ugyanis csak nagyon minimális támogatást nyújt a takarmányozásra, az alultáplált tehenek pedig sokkal kevesebb tejet adnak. 

Fotó: YAMIL LAGE

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.