Az amerikaiak 50 százaléka helyesli Joe Biden elnök Oroszország-politikáját a Wall Street Journal felmérése szerint, és csak 44 százalék nem, az energiaembargóval azonban aknára futhat a novemberi időszakos választások előtt - írta az amerikai konzervatív gazdasági lap.
Az embargó az orosz olajra csökkenti a világ olajkínálatát, emiatt pedig a már amúgy is négy évtizedes csúcsra emelkedett inflációval szembesülő amerikai háztartásoknak várhatóan még az üzemanyagárak további emelkedésével is meg kell küzdeniük - írta a WSJ. A Federal Reserve szerdán várhatóan kamatemelési sorozatba fog, és ha az inflációs nyomás még magasabb, a közgazdászok szerint erőteljes szigorításra kényszerülhet, ami visszafogja az amerikai gazdaságot.
Az embargó egy ellentmondásba is belekényszeríti az amerikai adminisztrációt, amely miatt demokrata párti támogatói máris felvonták a szemöldöküket. A kieső olajkínálatot valahonnan pótolni kell, és Washington ennek érdekében a Nicolás Maduro kormányozta Venezuelához és Szaúd-Arábiához fordul, ami azt jelenti, hogy az autoriter Oroszországgal szemben másik autoriter rezsimektől várja a segítséget.
Nicolás Maduro rák a féltekénken, és nem szabadna új életet lehelnünk a kínzásra és gyilkosságokra alapult uralkodásába
- idézte a lap a demokrata Robert Menendezt, a szenátus külügyi bizottságának elnökét.
Venezuela egyébként a héten szabadon engedett két foglyul tartott amerikait, csak napokkal azután, hogy Maduro amerikai hivatalnokokkal találkozott, akik azt fontolgatják, hogy az ukrajnai helyzet miatt véget kellene vetni a Caracasra kivetett olajszankcióknak - emlékeztetett a WSJ.
Az embargó miatt növekszik a nyomás, hogy az Egyesült Államok növelje a beruházásokat a fosszilis energia hazai termelésébe, ami szintén frusztráló lehet az ígért zöld fordulatot támogató amerikai baloldaliak számára.
A felmérés szerint mindezek ellenére az amerikaiak 79 százaléka támogatta, hogy tiltsák be az orosz olajeladásokat Amerikába, miközben mindössze tizedük örülne, ha amerikai csapatokat küldenének az oroszok ellen.
Szó szerint a legnagyobb európai egységet lehet felmutatni egy autokratával szemben Hitler óta - védte meg a döntést Chris Coons demokrata szenátor, Biden támogatója.
Ezt az egységet az Európai Unió vezetői is többször hangsúlyozták a háború kitörése óta eltelt több, mint két hétben. E heti csúcstalálkozójukon azonban nem csatlakoztak Washington energiaembargójához.
Aggasztó a halálbüntetés alkalmazásának növekvő tendenciája Szaúd-Arábiában - jelentette ki Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője vasárnap arra reagálva, hogy szombaton 81 embert végeztek ki Szaúd-Arábiában, ami - mint írta - 2019 óta a legjelentősebb tömeges halálbüntetés-végrehajtás az országban - írta az MTI.
Biden azzal támadta elődjét, Donald Trumpot - emlékeztet a WSJ -, hogy az diktátorokat dédelget, és azt ígérte, elnöksége sarokpontja az lesz, hogy a demokratikus országokat felsorakoztatja az autoriter rezsimek ellen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.