Keleti szomszédunkban már a múlt év végén elkezdték bejelenteni a nagyvállalatok, hogy kénytelenek csökkenteni vagy felfüggeszteni a termelésüket a magas energiaárak miatt. Elsőként, decemberben az ország legnagyobb energiafogyasztója, a Marosvásárhely határában található, műtrágyát gyártó Azomureş vegyipari üzem állította le a termelést. Akkor Harri Kiiski, a svájci Ameropa-csoport tulajdonában levő cég vezérigazgatója kifejtette: a villamos energia, de főleg a földgáz drága mivolta okán kénytelenek ideiglenesen szüneteltetni a gyártást, hiszen nem folytatható az üzem fenntartható működése ilyen körülmények között.
Az Azomureş karbantartási munkálatokra összpontosított a téli hónapok idején, a mintegy ezer alkalmazott bejárt dolgozni. A vállalat azóta sem tudta újraindítani a termelést. Egy március eleji konferencián a vezérigazgató arra figyelmeztetett, hogy
amennyiben nem cselekednek azonnal a hatóságok, akkor később teljesen reménytelenné válhat a helyzet, ha az Európai Unió iparának 30 százaléka kénytelen lesz lehúzni a rolót azért, hogy fűteni lehessen a lakásokat.
Az Azomureş használja el az éves romániai gázfogyasztás 10 százalékát, és az ország farmjainak a felét látja el mű-trágyával, ezért méltán nevezik keleti szomszédunk élelmiszeripari biztonsága egyik alappillérének. Tavalyelőtt 12 százalékkal, 1,836 milliárd lejre (csaknem 139 milliárd forint) nőtt az árbevétele, a veszteségét a 2019-ben jegyzett 96 millióról 28 millió lejre (2,1 milliárd forint) mérsékelte.
Másodikként a dél-romániai Slatina városában működő Alro alumíniumgyár és a hozzá tartozó, a Duna torkolatvidékén, Tulcea településen üzemelő Alum timföldgyár jelentette be, hogy kényszerszabadságra küldi a dolgozókat.
A magas energiaárak miatt 60 százalékkal csökkentették a termelésüket, s 1300 főt küldtek kényszerszabadságra.
Az összesen mintegy 2500 dolgozót foglalkoztató Alro öt elektrolíziscsarnokából hármat bezárt. Közölték, hogy csak azokra a tevékenységükre összpontosítanak, amelyek valamelyest jövedelmezők.
Az alkalmazottak érdekeit védő szakszervezetek több tüntetést szerveztek a gyár székhelyén, de Bukarestbe is elmentek a kormány épülete elé, hogy kifejezzék elégedetlenségüket. Egyelőre hiába. A szakszervezeti vezetők arra figyelmeztettek, hogy a dolgozók megkapják ugyan alapbérük 75 százalékát a kényszerszabadság ideje alatt, de a nettó jövedelmük több mint a felével csökkent, mert nem kapják meg az ebédjegyet, valamint a munkaviszony időtartama függvényében járó kiegészítést és éjszakai pótlékot, továbbá más hasonló juttatásokat. Az 1961-ben alapított slatinai Alro az orosz tulajdonú, nemzetközi Vimetco PLC-csoporthoz tartozik, és Európa egyik legnagyobb integrált alumíniumgyártó üzeme. Az is kérdéses, hogy az Oroszország ellen irányuló európai és amerikai gazdasági szankciók miként sújtják majd a gyárat. A vállalat igazgatótanácsi tagságáról március elején lemondott három orosz állampolgár, közöttük Pavel Macsinszkij is, aki a Vimetco tulajdonosának, Vitalij Macsinszkij orosz oligarchának a fia. A bukaresti média úgy értelmezte a lépést, hogy így akarják csökkenteni a romániai üzemre is kiterjedő esetleges szankciók hatását. Az alumíniumgyártónak 2021-ben 3,5 milliárd lej (265 milliárd forint) árbevétele volt a 2020-ban jegyzett 2,5 milliárd után.
A teljes cikk a Figyelő legfrissebb számában olvasható!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.