BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Így képzeli el az energiaátmenetet az olajipar

Továbbra sem kíván lényegében semmit sem tenni az olajipar az energiaátmenet terén, azt hangsúlyozzák inkább, hogy nem lehetséges szabadulni az olajfüggőségtől.

A héten tartották Dubajban tartották az Atlanti Tanács Globális Energiafórumát, ahol az olajipar vezetői megújult önbizalommal szálltak síkra iparáguk további szükségessége és fontossága mellett – írja az Oil Price.

Mint elmondták, az ukrán háború gyorsan változtatott a fontossági sorrenden, ám az olajra és a földgázra szerintük más okokból is égető szükség van az elkövetkező évtizedekben. A megszólalók újra és újra hangsúlyozták az olaj és a gáz szerepét a sima átmenet során, párhuzamosan az atomenergiával. Ebben a kontextusban főként a kitermelésre fordított tőkemennyiség elégtelenségét igyekeztek hangsúlyozni.

Egy másik érv, amit az olajipar meghatározó szereplői hangoztattak arról szólt, hogy 

míg a fejlett világ folytathatja az elszakadást a fosszilis tüzelőanyagoktól, ezt a luxust a fejlődő országok nem engedhetik meg maguknak. 

A növekvő népesség igényei így stabil, sőt akár növekvő piacot jelenthet a szénhidrogének számára, noha a jelenlegi energiaárak mellett szinte biztos, hogy a megújuló energia olcsóbb, mint a hagyományos energiahordozókon alapuló.

Fotó: Shutterstock

A panelt megnyitó Dr. Szultán Al Dzsaber, az Abu Dabi Nemzeti Olajvállalat vezetője szerint addig nem szabad leszakadnunk a régi rendszerről, amíg nincs mellette új. Ugyanakkor kiemelte az emírség új energiával kapcsolatos projektjeit, köztük 3 óriási napelemparkot és a 2050-es nettó zéró célkitűzést is. Ám ezzel párhuzamosan további olaj és gázberuházásokra is szükség van.

Az OPEC főtitkára, Mohamed Barkindo biztosítottnak látja az olaj és a gáz helyzetét az előrelátható jövőben, szerinte 

még 2045-ben is ezek fogják adni a globális energiamix felét. 

Ennek oka szerinte is a fejlődő országok népességrobbanása. Egyetértett vele Dan Brouillette, Donald Trump energiaminisztere is, aki szerint az energiaátmenetek története az egyre nagyobb energiasűrűség irányába halad, ezért a történelmi tapasztalatok szerint a következő 20 év során az olaj és földgáz szerepe létfontosságú marad. Ezek, illetve a nukleáris erőművek energiasűrűsége ugyanis nagyobb a megújulókénál. Így nézve az egykori miniszter szerint nem várható változás az amerikai energiapolitikában sem, mely oldaltól függetlenül lényegében változatlan az Obama-adminisztráció óta.

Fotó: EyePress via AFP

A texasi Hunt Consolidated Energy LLC vezérigazgatója, Hunter Hunt arra helyezte a hangsúlyt, hogy az emberiség egyre többet használ mindegyik energiahordozóból, az egyetlen kivétel a bálnaolaj. Éppen ezért már az is példátlan lenne, ha a globális olajfogyasztást napi 80 millió hordóig vissza lehetne szorítani.

A fosszilis tüzelőanyagok fontosságának mostani drámai demonstrációjától ezért az elmaradt befektetések pótlását várják. Ám amikor sokan a kereslet csökkenésére számítanak, akkor ezeket nehéz tető alá hozni. Ezért fontos a retorika átalakítása és a fosszilis tüzelőanyagok kritikus szerepének elismerése. Ugyanakkor a beszélgetés során Hunt elszólta magát, amikor is arról beszélt, hogy 

az elmúlt évet megelőző 7-10 évben az energiaszektor teljesített a leggyengébben az S&P 500 szektorai közül, és a beruházások is emiatt maradtak el. 

Az elmaradt befektetések miatt ezért nem valószínű az sem, hogy az Egyesült Államok képes lesz gyorsan bővíteni a termelését.

Barkindo szerint az olajtermelők 2020-ig még a 2014-15-ös olajárzuhanás hatásait sem heverték ki, amikor is a koronavírus-járvány példátlan 30 százalékos csökkenéshez vezetett a beruházások területén. Idézte a World Oil Reportot is, mely szerint 2045-ig 12,6 ezer milliárd dolláros beruházásra lesz szükség az olajiparban.

Tekintve, hogy a következő két klímacsúcs a COP27 és a COP28 a Közel-Keleten kerül megrendezésre, Egyiptomban és Abu Dabiban, az olajipari vezetők bíznak benne, hogy sikerül a párbeszédet átalakítani. Az olaj további szerepének megőrzését továbbra is a fejlődő világgal és az inkluzív átmenettel indokolták. Barkindo odáig ment, hogy 

a további olajipari beruházások és a felmelegedés másfél fokon belül tartása nem zárják ki egymást.

Mindezek alapján eléggé úgy tűnik, hogy az olajipar válasza a klímaátmenetre és a klímaváltozásra ugyanaz, mint amit az Exxoné volt a hetvenes évek végén és a nyolcvanas évek elején, amikor a vállalat belső kutatásait, melyek katasztrofális mértékű éghajlatváltozást jeleztek elő: tulajdonképpen nincs is szükség energiaátmenetre, az a lényeg, hogy az olajigény ne csökkenjen. A szektor vezetőit láthatólag nem aggasztják az esetlegesen bekövetkező, az éghajlatot visszafordíthatatlan mértékben felborító változások.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.