A nagy online platformok nettó nyereségük 0,1 százalékáig terjedő éves díjjal számolhatnak, amely az Európai Unió új szabályainak való megfelelés ellenőrzésének költségeit hivatott fedezni – derül ki egy a Reuters által látott uniós dokumentumból. A digitális szolgáltatásokról szóló törvényjavaslatról (Digital Services Act – DSA) valószínűleg még ebben a hónapban megállapodnak az uniós országok, az Európai Bizottság pedig először vetne ki ilyen díjat. Az elv azonban nem újszerű, az a nemzeti távközlési szabályozók és az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) eljárásához hasonlít, amelyek a felügyeletük alá tartozó társaságokra vetnek ki díjakat.
A lépésre azért kerül sor, mert a bizottság új bevételi forrásokat keres a régió gazdasági növekedésének a világjárványt követő fellendítése, valamint a zöldebb és digitálisabb gazdaság előmozdítása érdekében. Az új technológiai szabályok érvényesítéséhez pedig több szakértőre lesz szükség.
„Az éves felügyeleti díjak teljes összege a bizottságnak az e rendelet szerinti felügyeleti feladataival kapcsolatban felmerülő becsült költségein alapul.” „A díj nem haladhatja meg a nagy online platformok (és keresők) szolgáltatójának az előző pénzügyi évben elért globális éves nettó eredményének 0,1 százalékát, és arányosnak kell lennie a szolgáltatás méretével, amelyet az EU-ban a szolgáltatást igénybe vevők száma tükröz” – idézi a Reuters.
A bizottság a DSA hatálya alá tartozó nagy online platformokat úgy határozza meg, mint amelyek legalább 45 millió havi aktív felhasználóval rendelkeznek.
Margrethe Vestager, az EU trösztellenes biztosa a múlt hónapban a törvényhozóknak és a tagállamoknak elmondta, hogy a díj évente 20 és 30 millió euró közötti bevételt jelenthetne – mondta a Reutersnek egy, az ügyet közvetlenül ismerő személy. A dokumentum szerint a nagy non-profit online platformok és keresők mentesülnek a díjak alól, ami olyan cégeknek kedvez, mint a Wikipedia és a kutatóintézetek.
Vestager javaslata valószínűleg megkapja a tagállamok és az uniós jogalkotók jóváhagyását, akik a tervek szerint április 22-én találkoznak a tárgyalások negyedik fordulójára – mondta a Reutersnek Christel Schaldemose uniós törvényhozó, aki az Európai Parlamentben a DSA-t irányítja.
„Azt szeretnénk, hogy a DSA végrehajtása sikeres legyen, és támogatjuk, hogy a felügyeleti díjak az iparági normáknak megfelelően, részletes módszertannal alátámasztottak és arányosak legyenek” – közölte az Alphabet (Google).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.