Csúszik az Északi Áramlat I karbantartása, ezért a következő időszakban az oroszok a megszokottnál jóval kevesebb földgázt küldenek Németországnak – írja a Welt. A német lap szerint a Gazprom bejelentette, hogy a jövőben mindössze napi 100 millió köbméter gázt küld a vezetéken, 40 százalékkal kevesebbet, mint mostanáig (ez napi 167 millió köbméter volt). A továbbított gáz mennyiségét az orosz vállalat közleménye szerint azért kellett csökkenteni, mert elhúzódnak a vezeték karbantartási munkálatai. A Gazprom szerint nem ők, hanem a Siemens okolható a csúszásért, a németországi cég ugyanis még mindig nem küldte vissza a javításra neki elküldött gáz-kompressziós berendezéseket, amelyek nélkül nem indítható újra teljes kapacitáson a potrovajai gáz-kompressziós állomás.
A Siemens egyelőre nem reagált a Gazprom közleményére, az európia gázpiac azonban rögtön megmozdult: az amszterdami határidős piacon 13 százalékkal 94 euró/MWh-ra emelkedett a földgáz ára a júliusi lekötésre, a londoni határidős piacon pedig a következő havi szállítású földgáz ára 11 százalékkal ment feljebb a Bloomberg beszámolója szerint. A lap megjegyzi: az Északi Áramlat I-es vezeték az előre tervezett, szezonális karbantartás miatt amúgy is leáll majd július 11 és 21 között, ezzel az Európába importált orosz gáz legfontosabb útvonala ideiglenesen teljesen kiesik majd a rendszerből.
A Reuters pedig a Gazprom bejelentése kapcsán emlékeztetett: az orosz állami vállalat korábban az Északi Áramlat I. mellett a – Lengyelországon keresztül futó – Jamal vezetéken is küldött földgázt Németországnak, ám ez a tevékenysége a Moszkva elleni szankciók miatt azóta ellehetetlenült, de Németország felől azonban jelenleg is áramlik a földgáz a Jamalon Lengyelország irányába.
Az Európába érkező orosz gáz mennyisége már május közepén jelentős mértékben csökkent, miután Ukrajna leállította az európai megrendelőknek az országon keresztül továbbított gázszállítások harmadát. Az ukrán földgáz-szállító rendszer üzemeltetője, a GTSOU a döntést azzal indokolta, hogy a Luhanszk megyében zajló harcok veszélybe sodorták a szokranivkai és a novopszkovi határállomások működését, amelyeken naponta 32,6 millió köbméter földgáz ment át. A GTSOU szerint ha ezek megsérülnek, a teljes földgáz-továbbító rendszer működése is veszélye kerülhet, ezt megelőzendő a határállomásokon elzárták a csapokat. Ukrajnán keresztül a háború előtt napi 96 millió köbéter földgáz érkezett Európába.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.