Az Egyesült Államokban a munkahelyi robotokra leadott megrendelések éves szinten 40 százalékkal nőttek 2022 első negyedévében, ugyanis a vállalatok az automatizálásban látják a megfelelő eszközt a munkaerőhiány enyhítésére és a költségcsökkentésre – írja a Fox Business.
A világszerte közel 1100 gyártót, alkatrész beszállítót, rendszerintegrátort, végfelhasználót, tudományos intézményt, kutatócsoportot és tanácsadó céget képviselő Association for Advancing Automation (A3) nevű szervezet adatai szerint az első negyedévben mintegy 9000 robotot adtak el az Egyesült Államokban, együttesen mintegy 544 000 dollár (több mint 200 millió forint) értékben. A tavalyi év azonos időszakban 6400-nál is több, együttesen mintegy 346 000 dollár (közel 128 millió forint) értékű robotot értékesítettek.
A januártól márciusig tartó három hónapos időszakban Észak-Amerika-szerte több mint 11 500 robotot adtak el együttesen körülbelül 646 millió dollár (körülbelül 238,6 milliárd) értékben.
Ez az eddigi legjobb eladási szám. Az észak-amerikai adatok 28 százalékos, illetve 43 százalékos növekedést jelentenek 2021 első negyedévéhez, valamint 7 százalékos, illetve 25 százalékos növekedést 2021 negyedik negyedévéhez, az előző legjobb negyedévhez képest.
2022 első negyedéve volt a hetedik az elmúlt kilenc negyedévből, amikor a nem autóipari ügyfelek több robotot rendeltek, mint az autóipari szereplők. Az autóiparon kívüli ügyfelek Észak-Amerika-szerte összesen 6 122 robotot rendeltek a negyedév során, szemben az autóiparhoz kapcsolódó ügyfelek által megrendelt 5476 darabbal. Ez előbbi esetében 15 százalékos, utóbbiéban pedig 22 százalékos emelkedést jelent az előző évhez képest.
A fémiparban a robotmegrendelések 40 százalékkal nőttek az előző évhez képest, a műanyag- és gumiiparban 29 százalékkal, a félvezető-, elektronikai és fotonikai iparban 23 százalékkal, az élelmiszeriparban 21 százalékkal, az élettudományok, gyógyszeripar és biomedicina iparában pedig 14 százalékkal. Eközben az összes többi iparágban 56 százalékos rendelésnövekedés volt tapasztalható az előző évhez képest.
A Fox Businessnek nyilatkozó szakértő azt mondta, nemcsak a nagy cégek, de a kis- és középvállalkozások is egyre inkább próbálják kihasználni az automatizációban rejlő lehetőségeket.
A Világgazdasági Fórum 2020 októberében közzétett, a munkahelyek jövőjéről szóló jelentésében úgy becsülte, hogy 2025-re az emberek és a gépek által a jelenlegi munkahelyi feladatokra fordított idő egyenlő lesz. Előrejelzésük szerint 2025-re 85 millió munkahelyet szüntethet meg az emberek és gépek közötti munkamegosztás eltolódása, miközben 97 millió olyan új munkahely jöhet létre, amelyik jobban alkalmazkodik az emberek, gépek és algoritmusok közötti új munkamegosztáshoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.